Wszystkie osoby z niepełnosprawnością mogą bezpłatnie korzystać z asysty na całym Lotnisku Chopina w Warszawie. Właściciel portu, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, deklaruje, iż przykłada dużą wagę do tego by zarządzane przez nich obiekty były komfortowe dla wszystkich pasażerów.
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” jest zarządzane według najlepszych międzynarodowych standardów, zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego zawartymi m.in. w dokumentach strategicznych PPL oraz w Kodeksie etyki biznesowej i Polityce przeciwdziałania nadużyciom.
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” od zawsze było otwarte na współpracę z osobami z niepełnosprawnościami. W PPL takie osoby są zatrudnione zarówno w obsłudze klienta, w administracji, w zarządzaniu flotą czy we wsparciu operacyjnym i prawnym. Budynek organizacji, windy, szerokie korytarze czy pokoje i biurka są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Z myślą o niepełnosprawnych pracownikach Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podjęło też współpracę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” szczególną uwagę przywiązuje też do komfortu osób z niepełnosprawnością, które korzystają z jego infrastruktury. W tym zakresie ściśle współpracuje z Fundacją Integracja. Lotnisko Chopina w Warszawie posiada certyfikat „Obiekt bez barier”, a także realizowana jest Deklaracja Dostępności. Z myślą o osobach niepełnosprawnych zorganizowano także specjalne ścieżki przed stanowiskami kontroli bezpieczeństwa.
Wszystkie osoby z niepełnosprawnością, które swoją podróż rozpoczynają z Lotniska Chopina w Warszawie mają możliwość bezpłatnego skorzystania z asysty na terenie całego obiektu, począwszy od punktu zgłoszenia, poprzez procedury odprawy i kontroli aż do zajęcia fotela w samolocie.
Lotnisko Chopina w Warszawie posiada także tytuł „Idola” wśród instytucji i przedsiębiorstw przyjaznych osobom niewidomym. Wyróżnienie przyznano na podstawie głosów niepełnosprawnych pasażerów oddanych w plebiscycie zorganizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych. Uznanie głosujących zyskały udźwiękowione mapy tyflograficzne, ułatwiające poruszanie się po lotnisku osobom niewidomym.
Lotnisko Chopina w Warszawie (ang. Warsaw Chopin Airport, kod IATA: WAW, kod ICAO: EPWA) – międzynarodowy port lotniczy znajdujący się w Warszawie. Został otwarty w 1934. Obsługuje loty rozkładowe, czarterowe i cargo. Lotnisko Chopina jest położone na osiedlu Okęcie (od którego pochodzi jego zwyczajowa nazwa) w dzielnicy Włochy, w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym w Polsce. Lotnisko jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT i bazą operacyjną Wizz Air. Jego właścicielem jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, należące do Skarbu Państwa. W listopadzie 2017 rząd pod kierownictwem Beaty Szydło podjął decyzję, iż cywilny ruch lotniczy z Lotniska Chopina zostanie przejęty po 2027 przez nowo wybudowany Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny (CPK) dla Rzeczypospolitej Polskiej w Stanisławowie w gminie Baranów, 45 km na zachód od Warszawy.