Warszawa: Jak zaplanować sąsiedzkie święto?

razemztoba.pl 1 tydzień temu

Warszawskie Dni Sąsiedzkie tradycyjnie świętowane są w maju. Warto pomyśleć już teraz jak się do nich przygotować, a także jak namówić i włączyć do przygotowań sąsiadów.

Dzień Sąsiada to święto obchodzone na całym świecie. Jego celem jest wspólne spędzenie czasu z osobami, które mieszkają blisko nas. Każdy może świętować w wybrany przez siebie sposób. Miarą sukcesu nie jest liczba uczestników czy skala imprezy, ale dobra atmosfera spotkania.

Europejskie święto

Oficjalny Europejski Dzień Sąsiada świętowany jest w ostatni piątek maja (w 2024 r. to 31 maja), ale w Warszawie już od kilku lat obchody realizowane są przez cały miesiąc. Dzięki temu każde sąsiedztwo może świętować w optymalnym dla siebie terminie, a klimat sąsiedzkiej serdeczności ma szansę utrzymać się dłużej.

By zachęcić i wesprzeć mieszkanki i mieszkańców do wspólnego spędzenia czasu stołeczny ratusz przygotował po raz kolejny materiały edukacyjne i promocyjne, a także specjalną stronę internetową z mapą oddolnie zgłaszanych inicjatyw.

Przepis na udany dzień sąsiedzki

  • Razem jest łatwiej, dlatego warto zadbać o podział zadań. Poinformowanie sąsiadek i sąsiadów o pomyśle na wspólne spotkanie i potrzebnej pomocy ułatwi organizację.
  • Spotkanie dla wszystkich to takie, na którym mogą spotkać się pracujący, seniorzy, rodziny z dziećmi. Warto o tym pamiętać wybierając termin i miejsce spotkania.
  • Najważniejsze jest poznanie się i bycie razem, dlatego należy pamiętać, by nie planować zbyt wielu efektownych atrakcji. Czasem im prościej tym lepiej – wspólny stół, piłka, skakanki, gitara. Czas na swobodne spotkanie, rozmowę i zabawę będzie najbardziej efektywnym.
  • Nic na ostatnią chwilę. Warto poinformować sąsiadów i sąsiadki o planowanym spotkaniu około 2 tygodnie wcześniej. Każdy powinien mieć szanse uwzględnić je w swoich planach. Szablony plakatów i grafik dostępne są na stronie warszawskich Dni Sąsiedzkich.

Wsparcie urzędu

Jeśli plan wydarzenia przekracza możliwości finansowe organizatorów, urząd oferuje swoje wsparcie w formie potrzebnych materiałów i usług. Lokalne organizacje pozarządowe prowadzą nabory na tzw. małą dotację (do 10 tys. zł) skierowane do mieszkanek i mieszkańców.

W razie pytań lub wątpliwości organizacyjnych warto skorzystać z bezpłatnego doradztwa koordynatorów warszawskich Dni Sąsiedzkich pod adresem mailowym: [email protected] lub numerem telefonu 22 443 34 39.

UM Warszawa
Idź do oryginalnego materiału