Walacyklowir obiecujący w zapobieganiu półpaścowi

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Naukowcy uznali, iż stosowanie walacyklowiru jest obiecujące w profilaktyce zapobiega półpaścowi (HZ) u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym (SLE) otrzymujących anifrolumab. W okresie obserwacji nie zgłoszono żadnych przypadków półpaśca u pacjentów otrzymujących leczenie tym preparatem.



Anifrolumab, ludzkie przeciwciało monoklonalne wiążące się z podjednostką 1 receptora interferonu typu I, zwiększa ryzyko wystąpienia półpaśca u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym. w tej chwili nie istnieją konkretne zalecenia dotyczące zapobiegania HZ u pacjentów z TRU otrzymujących anifrolumab.

Naukowcy przeprowadzili wieloośrodkowe badanie obserwacyjne we Francji w okresie od listopada 2021 r. do lipca 2024 r. w celu oceny korzyści profilaktycznych walacyklowiru u 132 pacjentów z TRU (średni wiek, 42 lata; 92% kobiet) leczonych anifrolumabem przez 3 miesiące.

87 pacjentów otrzymywało walacyklowir w dawce 500 mg/d (n = 69) lub walacyklowir w dawce 1000 mg/d (n = 18) w ramach profilaktyki, podczas gdy 45 nie otrzymywało tego preparatu. Pacjenci byli obserwowani przez okres 234 dni, będący pod wpływem leczenia anifrolumabem, z monitorowaniem rozwoju półpaśca.

Coraz więcej półpaśca. Potrzebne wytyczne w sprawie szczepieńWedług szacunków aż 99,5 proc. Polaków po 50. roku życia przeszło pierwotne zakażenie wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Na ryzyko powikłań narażeni są szczególnie pacjenci z autoimmunizacyjnymi chorobami reumatycznymi.
Idź do oryginalnego materiału