W związku z sezonem grzewczym służby apelują o czujność

wadowice24.pl 5 dni temu

W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym małopolskie służby zaapelowały o czujność - chodzi o regularny przegląd urządzeń grzewczych, kontrolowanie czy czujki dymu, gazu, czadu działają prawidłowo, a w przypadku braku takich zachęcają do ich instalacji.

Sezon grzewczy 2024/2025 dopiero się rozpoczyna.

Jest jeszcze czas, żeby się do niego przygotować i wykonać prace przeglądowe, zainstalować czujki - powiedział komendant wojewódzki PSP bryg. Przemysław Przęczek na briefingu prasowym we wtorek w urzędzie wojewódzkim w Krakowie.

Jak poinformował, już tylko w tym roku w Małopolsce odnotowano ponad 330 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, ponad 60 poszkodowanych i 2 ofiary śmiertelne. W poprzednim roku zdarzeń związanych z tlenkiem węgla było prawie 400 - 107 poszkodowanych i 2 ofiary śmiertelne.

Straż pożarna w filmiku "Czujka to twój pierwszy ratownik" przypomina o tym, jak istotną rolę odgrywa to niewielkie urządzenie. Wideo będzie wyświetlane w pociągach Kolei Małopolskich.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla bywają mylące, szczególnie jeżeli w domu nie ma czujki. Zaniepokoić powinny mdłości, osłabienie, senność, bóle głowy, a zwłaszcza duszności.

W przypadku podejrzenia zatrucia czadem należy jak najszybciej alarmować służby ratownicze. Lekarz Dominik Gałuszka podkreślił, iż oczekując na służby ratownicze nie należy udzielać osobie poszkodowanej pomocy metodą usta-usta, ponieważ samemu można się zatruć.

Można prowadzić akcję ratowniczą jedynie uciskając klatkę piersiową zgodnie z zasadami resuscytacji.

Apeluję, aby nie bagatelizować kwestii bezpieczeństwa. Czujka nie wyręczy nas od dbałości o sprawność systemów kominowych i wentylacyjnych, ale jest strażnikiem, który czuwa 24 godziny na dobę i ostrzega, gdy należy reagować - powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar i szczególnie poprosił o wsparcie dla osób starszych, samotnych.

Z kolei marszałek województwa Łukasz Smółka zaznaczył:

Pamiętajmy wszyscy, iż nasze odpowiedzialne decyzje - takie jak decyzja o instalacji czujki przeciwpożarowej - w sytuacji zagrożenia mogą pomóc uratować zdrowie i życie.

W ubiegłym sezonie grzewczym strażacy w całym kraju odnotowali ponad 4,3 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, poszkodowanych zostało prawie 1,5 tys. osób, a ponad 50 poniosło śmierć.

Wśród głównych przyczyn zatruć tlenkiem węgla są: nieszczelność, brak konserwacji urządzeń, w tym ich czyszczenia, wady konstrukcyjne, niedostosowanie systemu wentylacji do standardów.

Idź do oryginalnego materiału