W świecie emocji – scenariusz zajęć dla grupy przedszkolnej „Kolorowy potwór”

pedagogika-specjalna.edu.pl 5 godzin temu

Grupa przedszkolna:

4-latki

Temat kompleksowy:

W świecie emocji

Temat zajęcia:

„Kolorowy potwór”

Cel główny:

Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji oraz kształtowanie postawy empatii wobec innych.

Cele szczegółowe – dziecko:

  • potrafi rozpoznać i nazwać podstawowe emocje (radość, smutek, złość, strach)
  • potrafi skupić się na słuchaniu bajki
  • potrafi dostrzegać emocje u innych osób
  • potrafi naśladować różne emocje, rozwijając świadomość ciała i mimiki w kontekście emocji
  • zna sposoby odpowiedniego reagowania na emocje innych
  • reaguje na zmianę tempa podawanego przez nauczyciela

    Metody:

    • metoda słowna
    • dyskusja
    • zabawy ruchowe i dramowe

    Formy pracy:

    • praca indywidualna
    • praca grupowa

    Pomoce dydaktyczne:

    książka „Kolorowy Potwór” Anny Llenas, koperty z rysunkami emocji, ilustracje przedstawiające Kolorowego Potworka, dwa słoiki z wodą, koperty, ilustracje przedstawiające sytuacje powodujące smutek, tamburyn

    Przebieg zajęć:

    1. Powitanie

    • Nauczyciel wita dzieci piosenką „Wszyscy są…”.

    2. Poznanie bohatera zajęć

    • Nauczyciel pokazuje książkę „Kolorowy Potwór” i wyjaśnia, iż tak jak my, nasz bohater również odczuwa różne emocje.

    3. Słuchanie bajki „Kolorowy Potwór”

    • Nauczyciel czyta bajkę o Kolorowym Potworze, który czuje się zagubiony, ponieważ pomieszały mu się emocje. Na szczęście ma przyjaciółkę, która zauważa jego zagubienie i postanawia mu pomóc.
    • Nauczyciel zadaje pytania:
      • Kto był głównym bohaterem bajki?
      • Jak czuł się Kolorowy Potwór na początku bajki?
      • Po czym dziewczyna poznała, iż Potwór źle się czuje?
      • Jak jego przyjaciółka mu pomogła?
      • Jakie emocje odczuwa Potwór?

    4. Zabawa ruchowa „Emocje Potworka”

    • Dzieci pokazują różne stany emocjonalne Potwora (np. smutny Potwór chodzi powoli, wesoły podskakuje), wyrażając emocje dzięki ruchu.

    5. ,,Jak czuje się potwór”

    • Nauczyciel pokazuje dzieciom słoik i mówi, iż zaraz dowiemy się, jak czuje się nasz Potwór. Aby to odkryć, musimy go zaczarować. Dzieci „czarują” – wykonują ruchy i gesty wskazane przez nauczyciela. Następnie nauczyciel energicznie potrząsa słoikiem (wcześniej pokrywka została od spodu pomalowana niebieską farbą). Woda w słoiku zmienia kolor. Dzieci obserwują i opowiadają, jak czuje się Potwór.

    6. ,,Szukamy kopert”

    • Nauczyciel informuje dzieci, iż dziś Potwór był w przedszkolu i spotkały go różne nieprzyjemne sytuacje. W sali zostały ukryte koperty, w których przedstawiono te wydarzenia. Zadaniem dzieci jest odnalezienie kopert. Nauczyciel podpowiada, gdzie mogą ich szukać (np.: „Pierwsza koperta jest ukryta pod czymś, co można przytulić”, „Druga koperta znajduje się na czymś, co można otworzyć i zamknąć”).

    7. Dyskusja: „Pomagamy Potworkowi”

    • Dzieci oglądają ilustracje powodujące smutek i dzielą się pomysłami, jak można pomóc Potworowi.

    8. Zabawa ruchowa „Pomagamy Potworowi – Śmieszne Figury”

    • Nauczyciel zaczyna wystukiwać rytm na tamburynie, a dzieci poruszają się w rytm dźwięków. Kiedy nauczyciel przestaje grać, dzieci zatrzymują się i przyjmują zabawne pozy. Zabawę powtarzamy.

    9. ,,Jak czuje się Potwór”

    • Nauczyciel pokazuje dzieciom drugi słoik i mówi, iż zaraz dowiemy się, jak teraz czuje się nasz Potwór. Dzieci „czarują” – wykonują ruchy i gesty wskazane przez nauczyciela. Następnie nauczyciel energicznie potrząsa słoikiem (wcześniej pokrywka została od spodu pomalowana żółtą farbą). Woda w słoiku zmienia kolor. Dzieci obserwują i opowiadają, jak czuje się Potwór.

    10. Podsumowanie zajęć

    • Nauczyciel podsumowuje zajęcia, pytając dzieci, czego się dziś nauczyły.
    • Zachęca dzieci do obserwowania emocji swoich przyjaciół i reagowania na nie w życzliwy sposób.

    Autorka: Karolina Bielecka – Czytelniczka Portalu

    Post W świecie emocji – scenariusz zajęć dla grupy przedszkolnej „Kolorowy potwór” pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

    Idź do oryginalnego materiału