Doświadczeni instruktorzy taktyk interwencji policyjnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przeprowadzili dla ratowników medycznych specjalistyczne szkolenie z zakresu podstawowych technik samoobrony. Wszystko dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa personelu medycznego w sytuacjach kryzysowych, szczególnie podczas konfrontacji z agresywnymi pacjentami.
W ramach porozumień policji z dysponentami Pogotowia Ratunkowego na Podkarpaciu – m.in. w Rzeszowie, Sanoku, Mielcu, Przemyślu i Krośnie – instruktorzy taktyk interwencji policyjnych przeprowadzają dla ratowników medycznych specjalistyczne szkolenia w zakresie wybranych sposobów reagowania w sytuacjach kryzysowych z zastosowaniem podstawowych technik samoobrony.
Takie szkolenie odbyło się w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. Przeprowadzili je doświadczeni instruktorzy – nadkom. Jacek Kaczmarski i asp. Marcin Wierzchowski z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Funkcjonariusze zaprezentowali uczestnikom skuteczne techniki odpierania ataku, a także zasady bezpiecznego i adekwatnego reagowania w przypadku wystąpienia zagrożenia podczas realizacji działań ratowniczych.
Szkolenie składało się z dwóch modułów tematycznych. Pierwszy z nich miał charakter teoretyczny i obejmował m.in. zagadnienia prawne związane z możliwością stosowania środków przymusu bezpośredniego przez ratowników medycznych podczas realizacji działań ratowniczych. Druga część miała charakter praktyczny i pozwoliła uczestnikom na opanowanie podstawowych technik samoobrony oraz ich zastosowanie w realistycznych scenariuszach zagrożenia.
Organizacja tego typu szkoleń ma na celu przede wszystkim zwiększenie kompetencji ratowników w zakresie ochrony własnej i stanowi istotny element działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ich pracy.