W Radomsku nie ma psychiatry dziecięcego. W mieście obradował Okrągły Stół

pulsradomska.pl 1 rok temu

W Radomsku odbył się Okrągły Stół Wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Przez ponad dwie godziny młodzież, pedagodzy i lokalni politycy oraz specjaliści rozmawiali o problemach i lukach w systemie, które skutkują tak alarmującymi danymi w kontekście dobrostanu psychicznego osób młodych.


Ze statystyk wynika, iż coraz więcej dzieci w Polsce ma problemy ze zdrowiem psychicznym.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Fundację GrowSpace przez ostatnie 3 lata o ponad 30 procent wzrosła liczba przypadków depresji oraz zaburzeń lękowych wśród dzieci i młodzieży w Polsce. W 2022 r. 2031 młodych ludzi próbowało popełnić samobójstwo, a 150 z tych prób zakończyło się śmiercią. Padł również rekord prób samobójczych w przedziale wiekowym 7-12 lat. W Polsce jest tylko 1200 łóżek w psychiatrii dziecięcej i wszystkie są zajęte, w wielu szpitalach obłożenie wynosi 150 procent.

Radomsko bez psychiatry dziecięcego

W Radomsku nie ma psychiatry dla dzieci i młodzieży. Żeby skorzystać z takiej porady należy jechać na przykład do Częstochowy lub Bełchatowa. Na wizyty czeka się kilka miesięcy. To sytuacja nie do pomyślenia. Taka sytuacja nie może mieć dalej miejsca i wymaga natychmiastowej interwencji – mówił dzisiaj Arkadiusz Ciach, radny powiatowy.

Poseł Ania Sowińska zadeklarowała, iż w najbliższym czasie złoży interpelacje do ministra zdrowia w sprawie zatrudnienia psychiatry dziecięcego w Radomsku.

Źródła problemów prowadzą najczęściej do szkoły i to tam musimy szukać systemowych zmian. Zdecydowanie musimy zmierzać do tego, aby w każdej szkole był psycholog. Istotne jest też to, aby osoby młode miały możliwość skorzystania z pomocy psychologa bez zgody rodziców. Kolejnym postulatem jest to aby kuratorium pełniło rolę wsparcia, a także zmiana systemu szkoleń w zakresie wiedzy psychologiczno-pedagogicznej – mówiła Anita Sowińska, poseł Lewicy.

Z dzisiejszej rozmowy wybrzmiał jeden wniosek – nie ma możliwości rozmowy o możliwości poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce bez dyskusji o poprawie sytuacji w oświacie. Fatalna sytuacja dzieci i młodzieży w szkołach jest jednym z głównych powodów dla których dzieci trafiają do gabinetów psychologów i psychiatrów. Konieczna jest kooperacja resortowa między opieką zdrowotną, społeczną a ministerstwem edukacji. Ubolewam, iż zabrakło przedstawicieli samorządu miejskiego i powiatowego, które są odpowiedzialne za system prawny edukacji w naszym mieście. To co dzisiaj wybrzmiało powinno trafić do nich – mówiła Magdalena Spólnicka, szefowa powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej.

Spotkanie bez władz

Wystosowaliśmy zaproszenie zarówno do władz miejskich jak i powiatowych, a także do biura poseł Anny Milczanowskiej. Niestety pozostały one bez odpowiedzi. Wydarzenie jest apolityczne. Nie jest to temat partyjny. Temat jest bardzo poważny- mówił Jakub Wojtasik z Fundacji Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom

Poza przedstawicielami lokalnych struktur politycznych (Koalicja Obywatelska, Lewica) obecni byli również przedstawiciele organizacji pożytku publicznego np. z Kampanii Prawdy.

W dyskusji poruszono także problem wykluczenia młodych ludzi w mieście, dla których brakuje miejsc do wspólnego spędzania czasu.

Mieszkam w Krakowie od czterech lat. Jak przyjeżdżam do Radomsku to widzę, iż miasto umiera. Nie ma miejsc na spotkania dla młodych ludzi. Brakuje miejsc do wspólnej integracji – mówił Szymon Raczek, uczestnik spotkania.

Na wydarzenie zaprosił Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom. Sztandarową misją Fundacji jest przeciwdziałanie wykluczeniu i wsparcie osób wykluczonych i dyskryminowanych i pomoc dla nich, tak aby mogły w zgodzie ze sobą i bez przeszkód funkcjonować w swoim środowisku i otoczeniu. Instytut prowadzi pierwszy w Polsce telefon zaufania dla mężczyzn. jeżeli potrzebujecie pomocy/porady psychologicznej i szukacie bezpiecznej przestrzeni, aby móc porozmawiać o swoim życiu, swoich męskich sprawach, czy o swoich trudnościach, to ten telefon jest dla Was. Dyżury psychologów realizowane są w poniedziałki, w godzinach 17:00-19:00 (pomoc także w językach ukraińskim i rosyjskim), we wtorki, w godzinach 17:00-19:00, w środy, w godzinach 17:00-19:00 oraz w czwartki, w godzinach 19:00-21:00 (pomoc także w języku angielskim).

Postulaty Okrągłego Stołu:

1. Powołanie Zespołu Międzyresortowego ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.

2. Psycholog dostępny w każdej szkole i edukacja emocjonalna w podstawie programowej.

3. Dostęp do opieki psychologicznej bez zgody rodziców od 15r..

4. Ustawa o zawodzie psychologa.

5. Zwiększenie nakładów na wynagrodzenia i infrastrukturę w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

6. Objęcie pomocą psychologiczną całej rodziny w ramach standardu opieki nad dzieckiem w kryzysie.

7. Obowiązek finansowania interwencyjnej pomocy terapil posttraumatycznej dla dzieci ofiar i świadków przemocy z Funduszu Sprawiedliwości.

8. Monitorowanie zagrożeń zdrowia psychicznego u dzieci przez nauczycieli już od przedszkola i przez pediatrów w ramach bilansów

9. Szkolenia dla nauczycieli z rozpoznawania zagrożeń dla zdrowia. psychicznego dzieci i młodzieży.




Idź do oryginalnego materiału