Do udziału w programie, który jest bilansem zdrowia osoby dorosłej, czyli kompleksowym programem profilaktycznym skierowany do wszystkich osób powyżej 20 roku życia można zgłosić się od poniedziałku 5 maja przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), aplikację Moje IKP lub bezpośrednio w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Ministerstwo Zdrowia zaprasza do uczestnictwa w nowym programie profilaktycznym „Moje Zdrowie Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej”. Program ma zachęcić Polaków do tego, aby dbali o swoje zdrowie i regularnie wykonywali badania profilaktyczne.
– Od dziesięcioleci jesteśmy przyzwyczajeni do okresowych profilaktycznych badań dzieci i młodzieży. W ten sposób rodzice dbają o to, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo, czy nie pojawiły się wady rozwojowe lub choroby. Bardzo często jednak dorośli zapominają, aby taką samą troską otoczyć samych siebie. Dlatego dzisiaj wprowadzamy taki bilans zdrowia również dla osoby dorosłej. Ma on w nas wyrobić dobry nawyk regularnych badań i dbania o swoją kondycję zdrowotną – podkreśla Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.
„Moje Zdrowie” umożliwi wczesne wykrycie problemów zdrowotnych i ryzyka chorób kardiologicznych, metabolicznych czy nowotworów i pozwoli szybko na nie zareagować.
Rusza nowy program badań profilaktycznych – „Moje Zdrowie”!
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 2, 2025
Po raz pierwszy w Polsce każdy dorosły od 20. roku życia może skorzystać z kompleksowego bilansu zdrowia – bezpłatnie, w swojej przychodni POZ.
To nie tylko ocena stanu zdrowia „tu i teraz”. To początek długofalowej… pic.twitter.com/awr0QJtNDZ
Omówienie wyników z personelem medycznym
Podstawą do wykonania badań jest ankieta, którą można wypełnić samodzielnie przez internetowe konto pacjenta albo w placówce POZ z pomocą personelu. Dla osób 60+ będą trzy dodatkowe pytania w kierunku diagnostyki chorób otępiennych.
Wypełnione ankiety trafią do wskazanego przez pacjenta POZ, który wystawi skierowanie na badania. Placówka ma 30 dni na skontaktowanie się z pacjentem. Zestaw badań diagnostycznych będzie zależał od odpowiedzi udzielonych w ankiecie. Po wykonanych badaniach pacjent spotka się z lekarzem lub pielęgniarką i omówi wyniki.