W polskich szpitalach nie jest bezpiecznie

mzdrowie.pl 10 miesięcy temu


Tylko 30 proc. szpitali stosuje wyłącznie igły tępe do przygotowania leków, tylko 27 proc. placówek prowadzi elektroniczne rejestry zranień, a ponad połowa szpitali nie korzysta z kaniul bezpiecznych, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo personelowi, ale są również bezpieczniejsze dla pacjenta. – to niepokojące dane z drugiej edycji raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”.

Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali podsumowali II edycję certyfikacji placówek medycznych „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. W czasie debaty omówiono obecną sytuację systemu opieki zdrowotnej w Polsce, zaprezentowano Zintegrowany Model Bezpieczeństwa Szpitali oraz drugą edycję raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”.

Przyjęta w tym roku ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta ma poprawić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej m. in. w kwestii bezpieczeństwa, jakości czy autoryzacji i akredytacji placówek medycznych. Czy faktycznie tak będzie? Dyskutowali o tym eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali: dr Paweł Witt, Mariola Łodzińska (prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych), dr Anna Szczypta (krajowa konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego) oraz dr Maria Kołatek (członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych).
Eksperci zgodnie stwierdzili, iż placówki medyczne w Polsce wciąż wymagają poprawy w zakresie bezpieczeństwa, co wynika także z drugiej edycji raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Zaprezentowane dane z raportu odnosiły się do stosowania bezpiecznego sprzętu, podawania leków cytotoksycznych, prowadzenia rejestrów zranień i zakłuć oraz prowadzenia szkoleń dla personelu medycznego.

Przedstawione wykresy i analizy są niepokojące: tylko 30 proc. szpitali stosuje wyłącznie igły tępe do przygotowania leków, tylko 27 proc. placówek prowadzi elektroniczne rejestry zranień, a ponad połowa szpitali nie korzysta z kaniul bezpiecznych, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo personelowi, ale są również bezpieczniejsze dla pacjenta.

„Mówiąc o bezpieczeństwie pacjenta, nie można zapominać o bezpieczeństwie personelu medycznego. Dane z najnowszego raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” wprost wskazują na ważne aspekty związane z bezpieczeństwem, które placówki medyczne w Polsce muszą poprawić. o ile poziom bezpieczeństwa w polskich szpitalach ma być wysoki, trzeba stale wprowadzać zmiany, stosując się do najwyższych standardów i zaleceń” – ocenia Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Pracownicy ochrony zdrowia są grupą szczególnie narażoną na m.in. ekspozycję na materiał biologiczny, zakłucia i zranienia ostrymi narzędziami, kontakt z toksycznymi lekami oraz stres. Wszystkie te czynniki mogą powodować, iż bezpieczeństwo pacjentów również jest zagrożone. W związku z tym eksperci zaproponowali Zintegrowany Model Szpitali, który ma być odpowiedzią na największe wyzwania związane z bezpieczeństwem i jakością w opiece zdrowotnej. W modelu zostały uwzględnione wszystkie najważniejsze obszary wspierane przez Koalicję na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali. Jest on nakierowany na eliminację ryzyk, w tym ekspozycji na leki cytostatyczne, zakłucia i zranienia oraz zagrożenia dla zdrowia psychicznego personelu medycznego. Konieczne jest wdrożenie niezawodnych i skutecznych procedur podaży leków, regularne szkolenia personelu medycznego oraz stosowanie bezpiecznego sprzętu.

„Zintegrowany model Bezpieczeństwa Szpitali to odpowiedź Ekspertów Koalicji na aktualny stan bezpieczeństwa polskich placówek medycznych. Powinien on być wdrażany na każdym poziomie funkcjonowania szpitali, od rozwiązań systemowych na poziomie centralnym systemowym i regulacyjnym aż po zespoły i personel medyczny pracujący w placówkach medycznych” – wyjaśnia dr Paweł Witt, przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali została zawiązana w 2021 roku, a głównym jej celem jest zwiększanie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu medycznego. Głównym projektem Koalicji jest program „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, do którego przyłączają się placówki medyczne, przestrzegające zaleceń w niej zawartych. Patronat nad projektem objęły: Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Federacja Szpitali, Naczelna Izba Lekarska, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Polski Klub Dostępu Naczyniowego, Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Naczelna Izba Aptekarska, Europejskie Stowarzyszenie Czyste Leczenie, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Polskie Towarzystwo Mikrobiologów, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Infuzyjnego.

Idź do oryginalnego materiału