Matcha
Matcha to sproszkowana zielona herbata o charakterystycznym, intensywnym zielonym kolorze i słodkawym smaku. Jest produkowana z japońskiej zielonej herbaty (camellia sinensis) odmiany Tencha. Liście, z których jest wytwarzana, pochodzą ze starannie pielęgnowanych krzewów herbacianych. Przez większą część okresu wzrostu są specjalnie ocieniane, dzięki czemu w liściach gromadzi się więcej cennych substancji odżywczych. Matcha odznacza się wyjątkowo wysoką zawartością związków o działaniu prozdrowotnym, w tym przeciwutleniającym.
Podobnie jak w innych napojach herbacianych, tak i w matchy występuje kofeina. Dostarcza jej więcej niż klasyczna wersja zielonej herbaty. Porcja matchy (ok. 1,5 g) zawiera ok. 68 mg kofeiny. Poza kofeiną w matchy znajdziemy związek zwany L-teaniną, który pomaga zachować czujność (dzięki niemu kofeina z matchy uwalniana jest stopniowo, co sprzyja utrzymaniu stanu koncentracji i nie powoduje nagłego spadku energii po kilku godzinach od spożycia).Reklama
Ze względu na te adekwatności matchę dobrze ją spożywać w pierwszej połowie dnia.
Yerba mate
Yerba mate to napar przyrządzany z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Przypisuje się mu wiele adekwatności. Powoduje uczucie sytości i zmniejsza apetyt, przyspiesza przemianę materii, obniża poziom "złego" cholesterolu, wzmacnia odporność. Przez wielu jest też traktowany jako zdrowszy zamiennik kawy.
Przeciętna filiżanka parzonej kawy zawiera ok. 96 mg kofeiny, a jedna filiżanka yerba mate to ok. 85 mg kofeiny (choć wiele zależy od jej rodzaju; wskazuje się, iż największa ilość kofeiny znajduje się w paragwajskich odmianach napoju). Ze względu na wysoką zawartość tego związku yerba mate niweluje zmęczenie, poprawia sprawność psychofizyczną i koncentrację. W yerba mate kofeina uwalnia się powoli i stopniowo, dlatego efekt pobudzenia utrzymuje się przez kilka godzin, czyli znacznie dłużej niż w przypadku kawy.
Yerba mate spożywana rano rozbudzi zaspane ciało, a przed wytężonym wysiłkiem umysłowym pomoże lepiej się skoncentrować. Należy jednak unikać przyjmowania jej w dużych ilościach lub przez długi czas.
Kakao
Właściwości pobudzające ma również kakao. Działanie to wynika z obecności nie tyle kofeiny (kakao zawiera jedynie śladowe jej ilości), co teobrominy. Kofeina i teobromina przyczyniają się do zwiększenia koncentracji. Wykazując adekwatności pobudzające na układ nerwowy, obniżają poziom zmęczenia i poprawiają skupienie. Pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego mają mieć również obecne w kakao flawonoidy.
Najlepszym wyborem dla zdrowia będzie naturalne gorzkie kakao, bez dodatku cukru i sztucznych polepszaczy. Wyższą wartością odżywczą i adekwatnościami prozdrowotnymi cechuje się kakao surowe. Przy wyborze kakao należy być ostrożnym, bo na rynku można znaleźć wiele produktów, które tylko je udają.
CZYTAJ TAKŻE: