Opole to drugie po Białymstoku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które wdrożyło e-Krew – nowoczesny system zarządzania zasobami krwi. Projekt jest niezwykle istotnym elementem optymalizacji procesów związanych z pobieraniem, przechowywaniem i dystrybucją krwi oraz jej składników.
Celem projektu e-Krew jest stworzenie zintegrowanego systemu, który umożliwi sprawniejsze zarządzanie procesami od rejestracji dawców przez RCKiK, przez diagnostykę, aż po wydawanie krwi do szpitali. Zwiększa bezpieczeństwo pacjentów oraz poprawia obsługę krwiodawców, stanowi istotny krok w stronę cyfryzacji służby zdrowia w Polsce.
– Wdrożenie centralnego, nowoczesnego systemu informatycznego e-Krew jest korzystne przede wszystkim ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa dawców oraz biorców krwi i jej składników. Centralny system eliminuje konieczność wielokrotnego wpisywania tych samych informacji w różnych placówkach. Zmniejsza to ryzyko błędów oraz zwiększa efektywność pracy personelu – podkreśla Joanna Warzecha, kierownik Działu Informatycznego i Sprawozdawczości RCKiK w Opolu.
W pełni wdrożony system e-Krew umożliwi śledzenie losów krwi „od dawcy do biorcy” i szybką identyfikację każdej jednostki krwi, co jest najważniejsze w przypadku konieczności jej wycofania. Jednocześnie zastrzeganie składników krwi pochodzących od dawcy z reaktywnymi/dodatnimi wynikami badań wirusologicznych (procedura look back) będzie możliwe w obrębie całego kraju, a nie, jak dotychczas, w ramach Regionalnego Centrum, w którym nastąpiło zdarzenie. Wdrożenie centralnego systemu wpłynie korzystnie na nakłady finansowe ponoszone np. na oznaczanie grupy krwi dawcy.
Do tej pory każda jednostka służby krwi wykonywała pełne oznaczenie grupy krwi każdemu dawcy, który po raz pierwszy pojawił się w danym RCKiK. choćby jeżeli taka osoba jest już dawcą, ale wcześniej oddawała krew i jej składniki w innych centrach. Po wdrożeniu systemu e-Krew w całym kraju oznaczenie grupy krwi będzie wykonywane tylko przy pierwszej donacji – wyniki tego badania będą dostępne dla wszystkich jednostek. Centralny system pozwoli też na dostęp do historii wszystkich badań krwiodawcy, co przyśpieszy dobór składników krwi dla biorców.
Kolejne argumenty przemawiające za wdrożeniem systemu e-Krew to integracja z zewnętrznymi platformami takimi jak Internetowe Konto Pacjenta czy Gabinet.gov.pl, który umożliwia m.in. elektroniczne zamawianie składników krwi, co czyni proces znacznie szybszym i mniej pracochłonnym niż tradycyjne procedury, które wymagają długiej wymiany informacji między szpitalem a centrum. Za pośrednictwem Gabinet.gov.pl szpitale mają także możliwość zgłaszania niepożądanych reakcji poprzetoczeniowych, zdarzeń niepożądanych oraz reklamacji i zwrotów krwi, a elektroniczny obieg dokumentów przyspiesza wymianę informacji, dzięki czemu pracownicy mają dostęp do zgłoszeń w czasie rzeczywistym i mogą szybciej je rozpatrzyć oraz uruchamiać niezbędne procedury.
– Poprzez wdrożenie systemu e-Krew RCKiK Opole zyskuje nowoczesny, bezpieczny system – podsumowuje Joanna Warzecha.
Projekt systemu e-Krew jest realizowany przez Centrum e-Zdrowia i finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Prace nad systemem rozpoczęły się w czerwcu 2018 roku, a jego wdrożenie w całej Polsce trwa sukcesywnie, z każdym kolejnym RCKiK przystosowywanym do nowych warunków technologicznych.