Chwalimy się, iż jesteśmy piątym krajem w Europie pod względem cyfryzacji ochrony zdrowia, ale z praktycznego punktu widzenia dane te są bezużyteczne albo wykorzystywane fragmentarycznie – ocenia dr Anna Gawrońska.
Według raportu Komisji Europejskiej “Cyfrowa dekada 2024 r.: badanie wskaźnika e-zdrowia”, Polska jest wśród pięciu państw Unii Europejskiej, które zapewniają obywatelom dostęp do danych e-zdrowia w sposób najbardziej kompletny. Na pierwszym miejscu jest Belgia (100 proc.), a na kolejnych Dania (98 proc.), Estonia (98 proc.), Litwa (95 proc.) i Polska (90 proc.). W ramach zapowiadanej deregulacji wymienia się stworzenie aplikacji dla publicznego systemu ochrony zdrowia, w której pacjent będzie mógł zapisać się do lekarza i odwołać wizytę. Pacjenci mieliby otrzymywać SMS-y z przypomnieniami o wizycie i możliwości jej odwołania.
Anna Gawrońska, ekspertka w zarządzaniu przepływem produktów medycznych wskazuje, iż elektroniczna rejestracja zakłada wykorzystanie danych z różnych placówek medycznych. Podkreśliła, iż dane te będą musiały być standaryzowane, gdyż e-rejestracja to narzędzie, w którym dane są na bieżąco aktualizowane np. o wolnym terminie, gdy pacjent odwoła wizytę. w tej chwili choćby jeżeli dana placówka medyczna digitalizuje dane, to nie wymienia danych z innymi placówkami. “Nie ma wymiany danych między różnymi systemami. Albo są one raportowane fragmentarycznie do P1, albo są placówki medyczne, które w ogóle tego obowiązku nie spełniają. Chwalimy się, iż jesteśmy piątym krajem w Europie pod względem cyfryzacji ochrony zdrowia, ale z praktycznego, użytkowego punktu widzenia dane te są bezużyteczne albo wykorzystywane szczątkowo” – oceniła dr Gawrońska.
Jak wskazuje Anna Gawrońska, lekarze podkreślają mają duży problem, by skonsultować wyniki badań z lekarzem z innego szpitala. Często nie mogą ich przesłać ze względu na wielkość pliku i na konieczność szyfrowania tych danych – “W praktyce wymiana danych nie działa”. Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie centralnej elektronicznej rejestracji. w tej chwili trwa pilotaż, w którym można zarejestrować się elektronicznie na bezpłatną cytologię, mammografię lub pierwszą wizytę u kardiologa. W pilotażu biorą udział wybrane placówki medyczne. Z centralnej e-rejestracji można skorzystać przez Internetowe Konto Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP.