W ochronie zdrowia e-usługi wciąż nie są standardem

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


Ponad połowa podmiotów medycznych, które zostały zbadane w ramach ankiety przeprowadzonej przez Centrum e-Zdrowia, nie oferuje pacjentom dostępu do e-usług przez stronę internetową i nie planuje tego zmieniać w najbliższym czasie. To między innymi efekt niedofinansowania placówek medycznych.



Wyniki VIII edycji „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą” przeprowadzonego przez Centrum e-Zdrowia, w którym wzięło udział ponad 11 tys. placówek medycznych, wskazują, iż cyfryzacja z jednej strony odgrywa dużą rolę w ochronie zdrowia, ale z drugiej wciąż są obszary, które pozostają zaniedbane.

Jak podaje portal Prawo.pl, ponad 91 proc. szpitali zaznacza potrzeby związane z poprawą odporności na cyberataki, a 66 proc. placówek widzi potrzebę wzmocnienia ochrony danych osobowych. Średnio jedynie co czwarty podmiot (27,5 proc.) ma specjalny zespół ds. cyberbezpieczeństwa (częściej są one tworzone w szpitalach).

EHDS – szansa i zagrożeniaPatrząc z perspektywy społecznej, europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia to system, który pomoże w sytuacji, gdy ktoś pojedzie na przykład na urlop do Hiszpanii i będzie musiał skorzystać tam z pomocy medycznej – interweniujący lekarz będzie miał wgląd do polskiej historii choroby takiego pacjenta i do jego danych medycznych.
Idź do oryginalnego materiału