Z badań wynika, iż liczba młodych właścicieli nieruchomości spadła gwałtownie w ciągu ostatnich trzech lat. Powodem jest to, iż potencjalni nabywcy nie są w stanie sprostać rosnącym cenom na rynku nieruchomości. Badanie wykazało, iż 26 procent Kanadyjczyków w wieku 18-34 lat posiada w tej chwili dom, w porównaniu z 47 procent w 2021 roku. 29 procent osób z tej grupy wiekowej mieszka w tej chwili z rodzicami lub krewnymi – wzrost o dziewięć punktów procentowych od 2021 roku. Zwiększyła się również liczba młodych najemców – aż do 43 procent, w porównaniu z 29 procent w 2021 roku.
Mimo poprawy sytuacji na niektórych rynkach w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w ostatnich latach dostępność cenowa mieszkań w Kanadzie znacznie się pogorszyła.
Ceny domów wzrosły podczas pandemii Covid-19 i choć ostatnio nieco spadły, przez cały czas są wysokie.
W badaniu Scotiabank okazało się, iż większość osób z pokolenia milenialsów (55 procent) i pokolenia Z (58 procent) uważa, iż zakup domu jest dla nich “nieosiągalny”. Wielu respondentów z tych grup wiekowych stwierdza, iż niestabilność gospodarcza wpływa na ich finanse osobiste i zmusza ich do odłożenia planów zakupu domu.
Mimo to, większość Kanadyjczyków w wieku od 18 do 43 lat planuje zakup domu w ciągu najbliższych pięciu lat. W minionym roku, około jedna trzecia respondentów z pokolenia Y (31%) i pokolenia Z (37%) stwierdziła, iż ich sytuacja finansowa poprawiła się, co skłoniło ich do realizacji planu zakupu domu.