Warsztaty teatralne dla młodzieży, wielopokoleniowe spotkania i porady specjalistów. Tak upłynął ubiegły rok w gminie Łubniany. Miejscowy ośrodek kultury w ramach Funduszy Norweskich prowadził projekt „Porozmawiajmy o emocjach”.
– W ramach tego projektu działo się bardzo dużo, bo m.in. tworzyliśmy grupę teatralną z młodzieżą szkół gminy Łubniany. Także gotowaliśmy z dorosłymi i z dziećmi, były w to zaangażowane całe rodziny. Uczyliśmy też, jak stosować nowe przepisy dotyczące przemocy domowej, a także wprowadziliśmy dyżury psychologa, który był dostępny dla wszystkich mieszkańców gminy – opisuje Jolanta Dec, wiceprezes stowarzyszenia „Droga do celu”.
– Projekt „Profilaktyka a teatr” jest bardzo ważnym elementem wszelkiego typu działań, które mają na celu budowanie relacji. To miejsce, gdzie spotykają się młodzi ludzie, w których buzują uczucia. Specjalną funkcją teatru jest tworzenie więzi – wskazuje Dorota Łazur, koordynator programu „Profilaktyka a teatr”.
– Celem było to, żeby uwrażliwić dzieci na przemoc. Na to, żeby oni potrafili reagować, gdy słyszą hejt, gdy sami stają się ofiarami hejtu. Uczyliśmy też, jak wesprzeć w tym tak powszechnym uczuciu. Myślę, iż nam się to udało – wyjaśnia Tomasz Siniew, dyrektor Łubiańskiego Ośrodka Kultury.
W sumie na terenie gminy w projekcie „Porozmawiajmy o emocjach” wzięło udział około tysiąca mieszkańców.
Jolanta Dec, Dorota Łazur, Tomasz Siniew:
autor: Fabian Miszkiel