Prawidłowe przechowywanie żywności
adekwatne przechowywanie produktów spożywczych rzutuje nie tylko na zachowanie ich odpowiednich cech organoleptycznych, ale także na zachowanie wartości odżywczych. Jak się okazuje, nie wszystko, co kupujemy w warzywniaku, powinno trafiać do lodówki. Niektóre produkty lepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, aby zachowały swoje adekwatności odżywcze, smak i teksturę. Należy pamiętać, iż przechowywana żywność ulega różnym przemianom mikrobiologicznym, biologicznym i chemicznym. Zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania pomoże nam zachować odpowiednią jej jakość:Reklama
zdrowotną (m.in. zawartość składników odżywczych, jakość mikrobiologiczną), organoleptyczną (barwę, smak, zapach).
Warto więc zwrócić uwagę na to, gdzie odkładamy świeże warzywa i owoce - czasem zamiast przedłużenia ich świeżości, możemy im tylko zaszkodzić. Które produkty nie lubią zimna? Oto one.
Pomidory - lodówka pozbawia je smaku
Lodówka to wróg numer jeden pomidorów. Niska temperatura niszczy ich teksturę, sprawiając, iż stają się mączyste i tracą swój wyjątkowy smak. Ponadto niska temperatura hamuje proces dojrzewania, co sprawia, iż pomidory tracą także swój naturalny aromat. Pomidory najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, na blacie kuchennym, gdzie mogą spokojnie dojrzewać, stając się jeszcze bardziej soczyste i aromatyczne.
Ziemniaki - lodówka zmienia je w cukrową bombę
Niska temperatura powoduje, iż zawarta w nich skrobia przekształca się w cukry proste, przez co stają się nieprzyjemnie słodkie i zmieniają konsystencję po ugotowaniu. Najlepiej przechowywać je w ciemnym, chłodnym (ale nie zimnym) miejscu, np. w spiżarni lub piwnicy.
Cebula - w lodówce spleśnieje
Cebula nie lubi wilgoci. Pod wpływem niskiej temperatury zawarta w cebuli skrobia przetwarza się w cukier. Sprawia to, iż warzywo staje się miękkie i niesmaczne. Dodatkowo jej intensywny aromat może przeniknąć do innych produktów. Najlepiej przechowywać ją w przewiewnym miejscu, z dala od ziemniaków (bo te sprawiają, iż cebula szybciej się psuje).
Czosnek - traci moc
Podobnie jak cebula, czosnek nie lubi zimna i wilgoci. W lodówce szybciej się psuje i traci swój charakterystyczny, intensywny aroma. Lepiej trzymać go w suchym, przewiewnym miejscu.
Ogórki - zimno to ich wróg
Choć intuicyjnie wiele osób wkłada ogórki do lodówki, to niska temperatura sprawia, iż szybciej się psują. Skórka staje się miękka, a wnętrze wodniste. Najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej i spożywać na bieżąco.
Dynia - trwała i nie znosi chłodu
Nie ma potrzeby trzymania dyni w lodówce - przechowywana w temperaturze pokojowej wytrzyma choćby kilka miesięcy. Chłód powoduje, iż jej miąższ staje się włóknisty i traci smak.
Awokado - twarde i bez smaku
W lodówce również nie powinniśmy trzymać niedojrzałego awokado, ponieważ prawdopodobnie nigdy nie dojrzeje tam tak, jak powinno. Chłód blokuje proces dojrzewania, a owoc może stać się wodnisty i bez smaku. Najlepiej przechowywać go w temperaturze pokojowej, a jeżeli już dojrzeje i nie planujesz go od razu zjeść, wtedy można na krótko schować je do lodówki.
Banany - zamiast dojrzałe, czarne i bez smaku
Banany w lodówce po prostu gwałtownie się zepsują. Skórka stanie się ciemna, miąższ nieapetyczny, a proces dojrzewania zostanie zatrzymany. Banany najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, a jeżeli chcesz przedłużyć ich świeżość, możesz zawinąć ogonki w folię spożywczą.
Czego nie wkładać do lodówki? Pieczywa
Wiele osób wkłada do lodówki chleb, licząc na to, iż w ten sposób pieczywo będzie dłużej świeże. Ta metoda przynosi jednak zupełnie odwrotny efekt. Chleb przechowywany w niskiej temperaturze szybciej czerstwieje, ponieważ skrobia krystalizuje się w chłodzie. Najlepiej trzymać go w chlebaku, lnianym worku lub zawiniętego w ściereczkę, w temperaturze pokojowej. jeżeli chcesz przechować pieczywo na dłużej, lepiej je zamrozić - wtedy zachowa świeżość po rozmrożeniu.
Jak prawidłowo przechowywać produkty poza lodówką?
jeżeli chcesz, aby warzywa i owoce, których nie przechowujemy w lodówce zachowały swoje wartości odżywcze i smak, pamiętaj o kilku zasadach:
Przechowuj je w suchym i przewiewnym miejscu. Unikaj plastikowych toreb - lepsze są papierowe lub lniane worki. Unikaj przechowywania niektórych owoców i warzyw razem - niektóre wydzielają etylen, który przyspiesza dojrzewanie i psucie się innych produktów:
Nie przechowuj razem jabłek, bananów, brzoskwiń z warzywami takimi jak ziemniaki, brokuły czy sałata. Cebula i ziemniaki nie powinny być razem - ziemniaki szybciej się psują.
Jak prawidłowo przechowywać produkty w lodówce?
W różnych miejscach lodówki panuje odmienna temperatura.
Górna półka - temperatura tutaj wynosi ok. 8⁰ To idealne miejsce do przechowywania jogurtów, kefirów, śmietany, masła, a także dżemów.
Środkowa półka - na niej powinny znaleźć się produkty, które szybciej się psują, więc potrzebują niższej temperatury (4-7⁰C): sery, twarogi, wędliny, gotowe dania, np. zupy.
Dolna półka - to najzimniejsze miejsce w lodówce (2⁰C), idealne dla produktów bardzo gwałtownie się psujących: surowego mięsa i ryb.
Szuflady - panuje w nich większa wilgotność niż w pozostałych częściach lodówki, zaś temperatura wynosi ok. 10⁰ Warunki te doskonale nadają się do przechowywania warzyw i owoców.
Drzwiczki - to miejsce do przechowywania produktów wymagających chłodzenia na poziomie 10-15⁰C: jajek, soków w kartonach, mleka, ketchupu, musztardy, majonezu, olejów (np. lnianego).
Źródło:https://www.gov.pl/web/psse-przemysl/przechowywanie-zywnosci-w-lodowcehttps://ncez.pzh.gov.pl/dla-producentow-zywnosci/zakupy-i-przechowywanie-produktow-zywnosciowych/
CZYTAJ TAKŻE: