W kardiologii mamy duży katalog urządzeń diagnostycznych i terapeutycznych ►

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Szymon Czerwiński


– W ciągu ostatnich dwunastu lat w kardiologii notujemy przełomowe technologie, które wprowadzane są zarówno do diagnostyki, jak i terapii. Wiekszość z nich jest refundowana w określonych przez kardiologów grupach pacjentów – mówił w trakcie kongresu Top Medical Trends 2025 prof. Przemysław Mitkowski.



Ekspert w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” wyjaśnił, o jakie urzadzenia chodzi.

– Przede wszystkim stymulacja bezelektrodowa. W tym roku będziemy świętowali 12-lecie wszczepień tych urządzeń. Trzeba przyznać, iż w pewnej grupie chorych – którzy nie mogą dostać standardowego urządzenia ze względu na zmiany anatomiczne, przede wszystkim niedrożności w układzie żylnym, ale także duże ryzyko powikłań, przede wszystkim powikłań infekcyjnych – tego typu urządzenia znajdują zastosowanie – podkreślił.

– W ubiegłym roku, 17 września, po raz pierwszy w Polsce wszczepiliśmy układ przedsionkowy. Dodatkowo taka kapsułka przedsionkowa może współpracować z drugą, która znajduje się w komorze. One komunikują się ze sobą czymś, co przypomina alfabet Morse’a i dzięki temu możemy po raz pierwszy uzyskać pełną stymulację dwujamową – dodał.

Wypowiedź eksperta – nagrana 15 marca – poniżej. Pod wypowiedzią spisana dalsza część rozmowy.

Idź do oryginalnego materiału