W Japonii rośnie liczba śmiercionośnych „mięsożernych bakterii”. Oto, co powinieneś wiedzieć. : Alarm naukowy

oen.pl 3 miesięcy temu


Być może słyszeliście w ostatnich dniach doniesienia o rozprzestrzenianiu się w Japonii „mięsożernej bakterii”, odnoszącej się do choroby, która może wystąpić w przypadku paciorkowcowego zespołu wstrząsu toksycznego (STSS).

Doniesienia mediów wskazują, iż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r. w kraju odnotowano ponad 1000 przypadków STSS, czyli więcej niż ogółem w całym 2023 r. Jednak przypadki te nie zostały jeszcze opublikowane w recenzowanych czasopismach, więc raporty mogą nie być całkowicie dokładne.

STSS jest spowodowane przez Streptococcus pyogenes bakteria lub „Strep A”. Bakterie te są dość powszechne, ale niektóre szczepy mogą powodować poważniejsze choroby – zwane inwazyjną chorobą paciorkowcową grupy A.

Od 2022 r. wiele krajów, w tym Australia, Stany Zjednoczone i kraje w Europie, odnotowało wzrost liczby przypadków ciężkiej inwazyjnej choroby paciorkowcowej grupy A. Ten gwałtowny wzrost jest częścią ogólnego wzrostu liczby infekcji Strep A.

Czym więc jest STSS, dlaczego teraz gwałtownie rośnie i czy jest powodem do niepokoju?

Kto otrzymuje STSS?

W dowolnym momencie wiele osób zostanie „skolonizowanych” przez Strep A, co oznacza, iż ​​bakteria żyje nieszkodliwie w gardle lub na skórze.

Strep A powoduje również ból gardła („ból gardła”) i infekcje skóry. Czasami z powodów, które wciąż nie są do końca jasne, Strep A powoduje inwazyjne infekcje, takie jak zapalenie płuc, paskudne „mięsożerne” infekcje skóry i STSS. W ten sposób Strep A jest istotną przyczyną sepsy, terminu, który szeroko odnosi się do infekcji zagrażającej życiu.

STSS jest najcięższą chorobą Strep A, chociaż na szczęście występuje naprawdę rzadko. Dotyka głównie małe dzieci i osoby starsze, ale przypadki zdarzają się w każdym wieku. Większe ryzyko może dotyczyć także osób w ciąży, także niedługo po porodzie.

Jakie są objawy?

W STSS bakteria wytwarza toksynę, która u niektórych osób może wywołać przytłaczającą odpowiedź immunologiczną.

Choroba może w ciągu kilku godzin przekształcić się w zagrożenie życia i charakteryzuje się dużą śmiertelnością – umrze choćby 40 procent osób, u których wystąpi STSS.

Jednak wczesne oznaki i objawy STSS mogą pokrywać się z powszechnymi chorobami wirusowymi, szczególnie u dzieci, co utrudnia diagnozę.

Objawy są niejasne we wczesnych inwazyjnych infekcjach paciorkowcami grupy A – na przykład gorączka, wysypka i nudności. Ważne jest jednak, aby zwracać uwagę na objawy sepsy, które mogą sugerować, iż dzieje się coś poważniejszego.

Objawy cięższej inwazyjnej choroby paciorkowcowej grupy A, w tym STSS, są podobne do objawów obserwowanych w przypadku innych bakteryjnych przyczyn sepsy (takich jak choroba meningokokowa). Należą do nich letarg (senność), szybki oddech, gwałtownie zmieniająca się wysypka, bóle mięśni i dezorientacja.

STSS czasami współwystępuje ze stanem zwanym martwiczym zapaleniem powięzi, również wywoływanym przez Strep A, który jest objawem zakażenia „mięsożernym”. Dzieje się tak, gdy komórki skóry obumierają w odpowiedzi na toksyny wytwarzane przez bakterie.

Rodzice małych dzieci powinni ufać swojej intuicji. jeżeli martwisz się, iż Twoje dziecko jest bardziej chore niż zwykle w przypadku zwykłej infekcji, a zwłaszcza jeżeli ma zimne kończyny, czerwoną wysypkę (np. oparzenie słoneczne) lub jest mniej reaktywne, gwałtownie zwróć się o pomoc lekarską do najbliższego oddziału ratunkowego.

Dlaczego teraz?

Badania sugerują, iż niektóre bardziej zjadliwe szczepy Strep A mogą być częścią obecnego wzrostu zachorowań na STSS.

Ponadto w latach 2020–2021, w szczytowym okresie pandemii COVID, kiedy było mniej bliskiego kontaktu między ludźmi, ryzyko narażenia na Strep A (oraz inne bakterie i wirusy) było również mniejsze. Zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci oznaczało to, iż nie wykształciły one częściowej ochrony przed złymi infekcjami Strep A, które wynikają z powtarzającego się narażenia.

W miarę zwiększania się kontaktu z ludźmi od 2022 r. częściej dochodzi do przenoszenia Strep A, a dzieci są bardziej narażone na zarażenie się poważniejszymi chorobami, w tym STSS.

Nie jest to cecha charakterystyczna dla Japonii. Chociaż jest to rzadkie, zaobserwowaliśmy wiele przypadków STSS w Australii i gdzie indziej.

Jak leczy się STSS i czy możemy temu zapobiec?

Strep A może zostać zabity przez penicylinę, jeden z najstarszych i najszerzej dostępnych antybiotyków. Kiedy STSS zostanie zdiagnozowany wcześnie, antybiotyki zwykle zapobiegają najpoważniejszym powikłaniom.

Aby zahamować niekontrolowaną odpowiedź immunologiczną, mogą być konieczne inne leki, takie jak immunoglobulina, a pacjenci często wymagają wsparcia na oddziale intensywnej terapii.

Nie ma szczepionki zapobiegającej STSS i innym infekcjom Strep A (w przeciwieństwie do innych bakterii, takich jak meningokoki i pneumokoki, które są objęte krajowym programem szczepień dzieci).

Naukowcy w Australii i na całym świecie ciężko pracują, aby znaleźć szczepionkę zapobiegającą zakażeniom Strep A.

Poważne zakażenia Strep A, takie jak STSS, często następują po infekcjach wirusowych, zwłaszcza ospie wietrznej i grypie, dlatego regularne sprawdzanie szczepionek ujętych w krajowym harmonogramie (obejmującym ospę wietrzną) i upewnienie się, iż otrzymano szczepionkę przeciwko grypie sezonowej, zmniejsza ryzyko.

Strep A może rozprzestrzeniać się poprzez duże kropelki oddechowe lub bezpośredni kontakt z zakażonymi osobami lub nosicielami. Proste środki higieny (takie jak mycie rąk i zakrywanie kaszlu) zmniejszają ilość Strep A krążącej w społeczeństwie.

Planujesz podróż do Japonii? Nie ma potrzeby odwoływać urlopu

STSS jest rzadkim, ale poważnym powikłaniem infekcji Strep A, które może wystąpić u ludzi w każdym miejscu. Tak więc, jeżeli nie wybierasz się samotnie na biegun południowy, ryzyko zarażenia się poważną infekcją jest bardzo podobne (i bardzo niskie).

Upewnij się, iż jesteś na bieżąco ze szczepieniami, w tym szczepionką przeciwko grypie sezonowej. Zawsze przestrzegaj zasad higieny rąk i pamiętaj o objawach ciężkich infekcji bakteryjnych wymagających pilnej pomocy lekarskiej.

Phoebe Williams, pediatra i lekarz chorób zakaźnych; Starszy wykładowca i członek NHMRC, Wydział Lekarski Uniwersytetu w Sydney; Joshua Osowicki, lider zespołu, pracownik naukowy, lekarz chorób zakaźnych u dzieci, Instytut Badań nad Dzieciami Murdoch i Yara-Natalie Abo, pediatra ogólny i lekarz chorób zakaźnych u dzieci, doktorant, kierownik badań klinicznych szczepionek, Instytut Badań nad Dzieciątkiem Murdoch

Ten artykuł został ponownie opublikowany w The Conversation na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału