W aptekach brakuje soli fizjologicznej. Co na to Ministerstwo?

farmacja.pl 1 miesiąc temu

W połowie czerwca posłanka Iwona Hartwich zwróciła się do Minister Zdrowia w sprawie problemów z dostępem w aptekach i hurtowniach do soli fizjologicznej. A konkretnie chodzi o braki preparatu Natrium Chloratum 0.9 % Fresenius, roztwór do infuzji. Problemy te pojawiły się już na początku roku.

Okazuje się, iż resort zdrowia zdaje sobie sprawę z tych problemów. Wiceminister Marek Kos odpowiadając na zapytanie posłanki przyznał, iż ministerstwo na bierząco monitoruje sytuację. Zapewnił jednocześnie, iż problemy dotyczą „jedynie jednostkowych produktów leczniczych, określonych firm farmaceutycznych i często występują zaledwie lokalnie”.

W ocenie resortu z danych zaraportowanych w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) wynika, iż produkt leczniczy Natrium Chloratum 0,9 % Fresenius jest dostępny na rynku polskim w różnych wielkościach opakowań.

– W obrocie dostępne są również płyny infuzyjne innych podmiotów odpowiedzialnych tj. Baxter Polska Sp.z o. o. oraz B. Braun Melsungen AG. Niemniej, w związku ze zwiększonym zapotrzebowanie na płyny infuzyjne w Polsce oraz z uwagi na brak możliwości zwiększenia produkcji z powodu wyczerpania się potencjału produkcyjnego, mogą występować lokalne utrudnienia w dostępności przedmiotowych produktów leczniczych – przyznaje resort.

Deficyty soli fizjologicznej

Marek Kos wskazał też, iż w celu zabezpieczenia terapii pacjentów, Minister wydaje zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych. Takie zgody wydawane są na podstawie zgłoszeń poszczególnych hurtowni farmaceutycznych. To oznacza, iż na rynku mogą być dostępne produkty w obcojęzycznych opakowaniach.

– Dotychczas powyższe zgody zostały wydane dla różnych wielkości opakowań płynów infuzyjnych dla kilku hurtowni farmaceutycznych, zatem istnieje możliwość zaopatrzenia aptek w produkty lecznicze pochodzące z rynków zagranicznych. Dodatkowo przez cały czas istnieje możliwość wnioskowania dowolnej hurtowni farmaceutycznej o zgodę Ministra Zdrowia w powyższym trybie – wskazuje wiceminister.

Z nieoficjalnych informacji wynika, iż jeden z producentów ma problemy z materiałem do produkcji opakowań. Z kolei inni producenci nie są w stanie zapełnić luki, spowodowanej przerwą w tej dostawie.

Źródło: ŁW/Sejm

Idź do oryginalnego materiału