VCTE cennym narzędziem predykcyjnym przewlekłych chorób wątroby

termedia.pl 1 tydzień temu

Elastografia z przejściową kontrolą drgań (VCTE) jest jedną z metod oceny wątroby, która z jednej strony jest bardzo cenna i obdarzona wysokim potencjałem użyteczności klinicznej, z drugiej strony wciąż są niezbędne dane określające jej miejsce w diagnostyce przewlekłych chorób wątroby. Istotnych danych dostarcza publikacja przedstawiona na łamach „Journal of Hepatology”.



Znaczenie kliniczne zmiany pomiaru sztywności wątroby dzięki elastografii z przejściową drgań (vibration-controlled transient elastography, VCTE) u pacjentów z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby nie jest dobrze poznane. Stąd wieloośrodkowy zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych dokonał prospektywnej oceny wskaźników progresji i regresji włóknienia wątroby (liver stiffness measurement, LSM) w zakresie przewidywania wystąpienia skompensowanej zaawansowanej przewlekłej choroby wątroby oraz powiązania z innymi chorobami tego narządu.

Do badania włączono 1403 pacjentów ze stłuszczeniem wątroby prowadzonych przez NASH Clinical Research Network. Progresję do skompensowanej zaawansowanej przewlekłej choroby wątroby zdefiniowano jako osiągnięcie LSM co najmniej 10 kPa u uczestników z wyjściową wartością poniżej 10 kPa, z kolei regresję jako osiągnięcie LSM poniżej 10 kPa u uczestników z wartością wyjściową co najmniej 10 kPa. Dodatkowo oceniono powiązanie wyniku badania ze zgonem związanym z chorobą wątroby, przeszczepem narządu, rakiem wątrobowokomórkowym, rozwojem żylaków przełyku oraz zdekompensowaną marskością.

W ciągu średniego okresu obserwacji wynoszącego 4,4 roku zidentyfikowano 89 przypadków wystąpienia jednego z wyżej wymienionych stanów, co przekłada się na roczny współczynnik zapadalności wynoszący 1,5. U uczestników z grupy ryzyka progresja do skompensowanej zaawansowanej przewlekłej choroby wątroby wystąpiła odpowiednio u 29 i 17 proc osób z wyjściowym LSM o wartości co najmniej 10 lub 15 kPa, natomiast regresja do wartości poniżej 10 lub 15 kPa odpowiednio u 44 i 49 proc. U osób z progresją do skompensowanej zaawansowanej przewlekłej choroby wątroby zaobserwowano wyższy wyjściowy współczynnik LRE w porównaniu z pacjentami bez progresji (16 w porównaniu z 4 proc.). Odwrotną zależność odnotowano w przypadku osób osiągających regresją zmian, gdzie wyjściowy LSM wynosił poniżej 10 kPa - w tym przypadku nasilenie włóknienia odnotowano u 7 w porównaniu do 32 proc. osób z wyższym wyściowym LSM.

Zmiana wskaźnika LSM w czasie jest niezależnie i dwukierunkowo powiązana z ryzykiem chorób wątroby i jak widać jest cennym, nieinwazyjnym narzędziem predykcyjnym u osób ze stłuszczeniem wątroby.

Idź do oryginalnego materiału