W niedawnej publikacji naukowcy powiązali używanie konopi z poważnymi uszkodzeniami komórkowymi i genetycznymi, które znacznie zwiększają ryzyko rozwoju złośliwych nowotworów. Badania sugerują też, iż uszkodzenia mogą potencjalnie wpływać na kolejne pokolenia.
Za badaniami stoją naukowcy z University of Western Australia. W swoich pracach, które ukazały się na łamach pisma „Addiction Biology” (DOI: 10.1111/adb.70003), wykazali, iż konopie przyczyniają się do poważnych uszkodzeń komórkowych i genetycznych, zwiększając ryzyko zachorowania na nowotwór i potencjalnie wpływając na kolejne pokolenia.
Substancja genotoksyczna
Autorzy publikacji zbadali mechanizmy stresu mitochondrialnego wywołanego kannabinoidami. W swoich pracach opisali konopie jako substancję genotoksyczną, co oznacza, iż uszkadza ona materiał genetyczny w komórkach. Uszkodzenia te mogą prowadzić do wystąpienia mutacji w DNA, które przyczyniają się do rozwoju nowotworów. Mogą również przyspieszać procesy starzenia się organizmu.
Co więcej, naukowcy wskazują, iż uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem konopi mogą mieć charakter transgeneracyjny. To oznacza, iż poprzez uszkodzone plemniki oraz komórki jajowe mogą zostać przekazana następnym pokoleniom.
Badacze powiązali istniejące dowody na to, iż używanie konopi zakłóca produkcję energii komórkowej poprzez upośledzenie mitochondriów z nowymi odkryciami opublikowanymi w dwóch niedawnych pracach, które ukazały się na łamach „Science” (DOI: 10.1126/science.adj8691; DOI: 10.1126/science.adj7446). Dowodzą one, iż dysfunkcja mitochondriów może powodować uszkodzenia chromosomów, co prowadzi do wyższych wskaźników zachorowań na nowotwory, wad wrodzonych oraz przedwczesnego starzenia się.
Należy zaznaczyć, iż badania te nie były prowadzone w kontekście używania konopi, jednak, jak wskazują autorzy nowej publikacji, dostarczają istotnych spostrzeżeń na temat niektórych obserwacji dotyczących używania konopi, które wcześniej nie były dobrze zrozumiane, takich jak to, iż konopie powodują zarówno uszkodzenia mitochondrialne, jak i genetyczne. Badacze z Australii sugerują, iż genotoksyczne uszkodzenia związane z konopiami mogą być szeroko rozpowszechnione.
Wpływ międzypokoleniowy
„Można oczekiwać, iż uszkodzenia genotoksyczne wyrażą się zwiększoną częstością występowania nowotworów, wad wrodzonych i przyspieszonym procesem starzenia się – patologie, które są coraz częściej obserwowane we współczesnych badaniach. Chociaż genotoksyczność kannabinoidów była od dawna pomijana, w rzeczywistości może ona występować wokół nas poprzez szybką indukcję starzenia się komórek jajowych, plemników, zygot, płodu i organizmów dorosłych, przy czym wiele dowodów wskazuje na wpływ międzypokoleniowy. Ten wielopokoleniowy wymiar genotoksyczności kannabinoidów zmienia ramy dyskusji na temat legalizacji konopi indyjskich” – napisali autorzy w publikacji.
Wraz ze wzrostem mocy produktów konopnych i rosnącym wskaźnikiem konsumpcji, zidentyfikowane w tych badaniach skutki budzą poważne obawy dotyczące zdrowia publicznego, zwłaszcza w odniesieniu do transgeneracyjnych skutków.
– Opisane przez nas powiązanie między używaniem marihuany a genotoksycznością ma daleko idące konsekwencje. Te nowe badania pokazują, jak uszkodzenia genetyczne spowodowane używaniem marihuany mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Powinno to zmienić ramy dyskusji na temat legalizacji marihuany z osobistego wyboru na taki, który potencjalnie obejmuje wiele kolejnych pokoleń – powiedział dr Stuart Reece, współautor publikacji.
Źródło: Society for the Study of Addiction, Addiction Biology, fot. Wikimedia Commons/ CC0/ Lode Van de Velde