Używanie e-papierosów może uszkadzać błonę śluzową nosa

termedia.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Gronkowiec złocisty (staphylococcus aureus) występował częściej w mikrobiomie układu oddechowego użytkowników e-papierosów i palaczy niż w mikrobiomie oddechowym osób niepalących – wykazały badania.



Naukowcy w nowym badaniu odkryli również, iż baktera lactobacillus iners, zwykle postrzegana jako gatunek ochronny, była bardziej rozpowszechniona u palaczy niż u osób niepalących oraz mniej rozpowszechniona u użytkowników e-papierosów niż u osób niepalących.

– Uważa się, iż mikrobiom układu oddechowego pomaga chronić dolne drogi oddechowe przed patogenami, ale specyficzny wpływ e-papierosów na mikrobiom układu oddechowego lub błon śluzowych nosa nie został dobrze zbadany – napisała dr Elise Hickman z Centrum Medycyny Środowiskowej, Astmy i Biologii Płuc na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Groźne bakterie u palaczy i użytkowników e-papierosów

Jak podkreśliła główna autorka badania dr Ilona Jaspers, określenie, w jaki sposób używanie e-papierosów modyfikuje mikrobiom nosa, jest kolejnym krokiem w zrozumieniu, jak wapowanie wpływa na zdrowie płuc.

W badaniu opublikowanym w „Nicotine & Tobacco Research” badacze wykorzystali sekwencjonowanie genu 16S rRNA do zbadania mikrobiomów oddechowych 57 zdrowych dorosłych w wieku 18–50 lat: 20 osób niepalących, 28 użytkowników e-papierosów i 19 palaczy. Naukowcy pobrali pomiary kotyniny w surowicy jako wskaźnika ekspozycji na nikotynę, a uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące ich nawyków związanych z paleniem.

Palacze zgłosili, iż palili średnio 12,68 papierosa dziennie. 13 użytkowników e-papierosów, którzy zgłaszali zaciągnięcia się każdego dnia, miało średnio 53,90 zaciągnięć dziennie, a u 16 osób, które zgłosiły 1 ml płynu dziennie, stężenie nikotyny w e-liquidach wynosiło średnio 3,60 ml e-liquidu i 19,43 mg/ml nikotyny w e-liquidach.

W badaniu naukowcy odkryli wzrost rozwoju bakterii staphylococcus aureus u palaczy i użytkowników e-papierosów w porównaniu z osobami niepalącymi. Z kolei lactobacillus iners był bardziej obfity u palaczy niż u osób niepalących, ale mniej obfity u użytkowników e-papierosów niż u osób niepalących.

Różnorodność mikrobiologiczna beta zależna od płci

Badacze zwrócili uwagę, iż wśród użytkowników e-papierosów różnorodność mikrobiologiczna beta znacznie różniła się między uczestnikami płci męskiej i żeńskiej, chociaż nie dotyczyło to palaczy papierosów.

Na przykład Propionibacterium acnes zmniejszyła się u palaczy i użytkowników e-papierosów w porównaniu z osobami niepalącymi. Jednak mężczyźni wykazywali wzrost zachorowań na Haemophilus parainfluenzae i P. acnes oraz spadek występowania S. aureus w porównaniu z kobietami.

Wpływ nikotyny na zmiany w mikrobiocie nosa

Naukowcy podzielili również palaczy i użytkowników e-papierosów na grupy na podstawie kotyniny (metabolitu nikotyny), aby zbadać wpływ nikotyny na zmiany w mikrobiocie nosa. Wśród palaczy różnorodność mikrobiologiczna była znacznie zmniejszona u osób z poziomem kotyniny >151 ng/ml w porównaniu z osobami z poziomem kotyniny ≤151 ng/ml. Jednak odwrotnie było w przypadku użytkowników e-papierosów (P <0,05 dla obu).

– Byliśmy zaskoczeni wyraźnymi różnicami płci w mikrobiomie nosa – stwierdziła dr Jaspers w rozmowie z „Medscape Medical News”. – Podczas gdy wcześniej wykazywaliśmy zależne od płci różnice w związanych z ekspozycją zmianach błony śluzowej nosa, odkrycie różnic płci w mikrobiomie nosa było dla nas nowe i zaskakujące. Nie zaskoczyły nas zmiany w mikrobiomie obserwowane u palaczy papierosów. Te zmiany można było zaobserwować już wcześniej – zaznaczyła.

Badacze podkreślili, iż wyniki potwierdzają wcześniejsze badania pokazujące wpływ wdychanych substancji toksycznych na mikrobiom układu oddechowego i dostarczyły solidnych dowodów na różnice między płciami.

– Zmiany w mikrobiomie, niezależnie od lokalizacji, są powiązane z wieloma chorobami – zauważyła dr Jaspers. – Mikrobiom jelitowy jest w tej chwili badany jako cel terapeutyczny, czego przykładem są probiotyki. W drogach oddechowych niektórzy badacze zasugerowali zastosowanie podobnych podejść do mikrobiomu nosa – wyjaśniła.

– Zrozumienie, czy i w jaki sposób e-papieros wpływa na mikrobiom nosa, może dostarczyć wskazówek na temat przyczyn chorób układu oddechowego i potencjalnych celów interwencji – dodała specjalistka.

Idź do oryginalnego materiału