Uzależnienie od mediów społecznościowych

psychocare.pl 1 rok temu

Człowiek jest istotą społeczną i kontakty społeczne są nam niezbędne. Nowe technologie znacznie to ułatwiają i możemy być w kontakcie non stop. Jednak bardzo łatwo przekroczyć cienką granicę między uzależnieniem, a czerpaniem korzyści z social mediów.

Objawy uzależnienia od social mediów

Uzależnienie od social mediów to rodzaj uzależnienia behawioralnego, czyli powtarzania pewnego rodzaju czynności, co prowadzi do chwilowej ulgi. Jest to powiązane z system nagrody w mózgu oraz produkcją dopaminy. Zjawisko nadmiernego korzystania z telefonu jest coraz bardziej popularne. Często możemy zobaczyć pary czy znajomych w restauracji, którzy zamiast rozmawiać ze sobą siedzą w telefonach. Poniżej znajdują się najczęstsze objawy tego, iż możesz mieć problem ze zdrowym korzystaniem z social mediów:

  • Ukrywasz przed innymi, ile czasu spędzasz w mediach społecznościowych – z jednej strony korzystanie z Facebooka, czy Instagrama sprawia Ci ogromną przyjemność, ale z drugiej wstydzisz się powiedzieć innym w jaki sposób spędzasz wolny czas
  • Odkładasz swoje obowiązki na rzecz scrollowania, często gdy musimy wykonać nieprzyjemne bądź trudne zadanie wolimy wziąć telefon i chwilowo uniknąć wysiłku
  • Odczuwasz lęk, gdy nie możesz sprawdzić co się dzieje w wirtualnym świecie
  • Zaniedbujesz relacje z innymi– stajesz się nieobecny podczas rozmowy, ciężko Ci się skupić lub co chwilę spoglądasz w telefon, te wszystkie zachowania sprawiają, iż powoli pogarszasz swoje relacje z innymi
  • Sprawdzasz powiadomienia od razu po przebudzeniu
Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

FOMO

Warto wspomnieć o zjawisku FOMO (fear of missing out), czyli o strachu przed tym, iż coś nas ominie. Patrząc na to co inne osoby dodają na media społecznościowe możemy subiektywnie postrzegać ich jako osoby, które mają lepsze życie, ciągle podróżują, mają więcej pieniędzy, głębsze relacji z ludźmi lub są bardziej atrakcyjni. Możemy odczuwać przy tym zazdrość i smutek, co prowadzi do frustracji z naszego życia. Niestety to co jest pokazywane w social mediach często odbiega od rzeczywistości. Pokazywane życie może być tylko wyidealizowanymi urywkami z naszej prawdziwej rzeczywistości. Patrząc na to zaczynamy skupiać się na tym czego nie mamy i przestajemy doceniać to co mamy.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od mediów społecznościowych

  • Dobrym sposobem na rozładowanie wewnętrznego napięcia związanego z poczuciem frustracji spowodowanym przez FOMO jest praktyka wdzięczności – wystarczy codziennie wieczorem spisać 5 rzeczy za które jesteś wdzięczna w danym dniu. Regularna praktyka pozwoli w niezauważalny i bezbolesny sposób zmienić focus z tego czego nie masz na to co już masz.
  • Detox od mediów społecznościowych – nie musisz od razu kasować wszystkich komunikatorów, czy aplikacji, wystarczy wyznaczyć sobie określony czas, podczas którego sprawdzasz powiadomienia i wiadomości, o ile spędzasz na telefonie dużo czasu, możesz zacząć od 2 godzin dziennie i starać się zmniejszać ten czas co dwa tygodnie o 15 minut.
  • Wyciszenie powiadomień – gdy masz włączony dźwięk czy wibrację powiadomień w telefonie Twój mózg jest w fazie ciągłego czuwania. Nie jesteś przez to w stanie skupić się w stu procentach na czynności, którą wykonujesz w danym czasie. Gdy powiadomienia są wyciszone oddajesz sobie kontrolę i przyzwyczajasz się do tego, iż nic Cię nie rozproszy podczas wykonywania ważnej czynności.
  • Zostaw telefon w domu – o ile masz możliwość zostawić telefon w domu – Zrób to! Idź na spacer, na kolacje czy zakupy bez niego! Zwróć uwagę, czy czujesz się inaczej, czy zauważasz więcej rzeczywistości dookoła.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pracują z osobami, borykającymi się z takimi uzależnieniami. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www https://psychocare.pl/umow-sie-na-wizyte/ lub mailowo bądź telefonicznie.

Idź do oryginalnego materiału