Uzależnienie od hazardu u bliskich – jak pomóc?

mctu.pl 5 dni temu

Wszystkie formy nałogu są destrukcyjne dla osoby uzależnionej i jej najbliższego otoczenia. Niemniej jednak to właśnie rodzina i przyjaciele odgrywają niezwykle istotną rolę w walce z nałogiem np. uzależnieniem od gier hazardowych. Choć jest to niezmiernie trudne, to wsparcie bliskich stanowi dużą część sukcesu, aby hazardzista wyrwał się z błędnego, niszczycielskiego koła uzależnienia. Jak pomóc hazardziście wyjść z nałogu i co mogą zrobić bliscy, aby nakłonić go do rozpoczęcia terapii?

Jak pomóc hazardziście poprzez obserwację jego zachowania?

Uzależnienie od hazardu jest trudne do rozpoznania. U hazardzistów wygląd i kondycja fizyczna nie ulegają aż tak mocnym zmianom, jak np. u alkoholików i narkomanów. W wielu przypadkach przez długi czas skutecznie ukrywają własne uzależnienie i stopniowo zwiększają sumy, które tracą w grach hazardowych. Dla najbliższych hazard wciąż jest opisywany jako okazja do spotkania ze znajomymi (np. gra w karty), forma rozrywki (np. kasyno online) czy po prostu dodatek do innych zainteresowań (np. zakłady bukmacherskie wydarzeń sportowych). Niestety w rzeczywistości nałogowi hazardziści zaczynają przeznaczać coraz więcej środków na zaspokojenie patologicznej potrzeby „odkucia się” po nieudanych grach. Co gorsza, w wielu przypadkach rodzina dowiaduje się o nałogu, gdy jest za późno. Poza typowym scenariuszem, w którym dochodzi do całkowitego wyzerowania środków na koncie, istnieją też sytuacje wizyt komornika, windykatora, czy choćby osób ze świata przestępczego.

Jeżeli zastanawiasz się, jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu, to przede wszystkim obserwuj jego zachowanie już na wczesnych etapach zainteresowania grami hazardowymi. Wielu hazardzistów jest osobami skąpymi, natomiast w przypadku gier i zakładów są niesamowicie rozrzutni. Sygnałem ostrzegawczym jest także typowe zachowanie dla osób uzależnionych, czyli bagatelizowanie własnego problemu. Unikanie rozmów na temat hazardu lub gniewne, czasami wręcz agresywne reakcje podczas poruszania tej kwestii, to istotne wskazówki, które powinny nakłonić do podjęcia odpowiednich kroków.

Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu, aby nie pogorszyć sytuacji?

  • Przerwanie milczenia – rozpoczęcie dialogu na temat szkodliwego wpływu hazardu na uzależnionego i jego najbliższe otoczenie jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia.
  • Zaangażowanie innych bliskich – partnerzy i dzieci mogą mieć zbyt małą siłę przebicia, aby dotrzeć do wnętrza patologicznego hazardzisty. Dlatego też często konieczne jest włączenie do tego procesu innych osób np. rodziców lub najbliższych przyjaciół.
  • Przedstawienie realnych dowodów destrukcyjnego wpływu uzależnienia – brak stabilności finansowej, długi, wizyty komornicze i szereg innych przykładów mogą pomóc hazardzistom w zobrazowaniu skutków ich nałogu.
  • Skorzystanie z profesjonalnej pomocy terapeuty – doświadczeni specjaliści z zakresu terapii leczenia uzależnień, zwłaszcza uzależnień behawioralnych, to najskuteczniejszy sposób na to, jak pomóc hazardziście w walce z własnymi słabościami.

Jak pomóc hazardziście wyjść z nałogu poprzez terapię?

Największą zaletą rozpoczęcia terapii leczenia uzależnień jest fakt, iż psychoterapeuta wie, jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu. Hazardziści, uczęszczając na indywidualne sesje psychoterapeutyczne pracują nad poznaniem przyczyn własnego uzależnienia, a także starają się zrozumieć mechanizm działania nałogu. Głównym zadaniem terapeuty jest opracowanie długofalowego planu, który uwzględnia m.in. naukę asertywności i praktycznych umiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresowymi, minimalizowanie ekspozycji na czynniki ryzyka oraz przedstawienie metod umożliwiających wytrwanie w trzeźwości.

Równie istotnym sposobem na to, jak pomóc hazardziście poprzez psychoterapię, są sesje grupowe. Kontakt uzależnionego z innymi nałogowymi hazardzistami ma wyjątkowo korzystny wpływ na cały proces terapeutyczny. Grupowa psychoterapia pokazuje, iż patologiczny hazard nie jest marginalnym przypadkiem, a realnym problemem, który dotyka różnych osób – bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy rodzaj wykonywanej pracy. Historie innych uzależnionych stanowią niesamowicie cenne lekcje, które uwidaczniają wzloty i upadki w trakcie walki z nałogowym hazardem. Co więcej, wiele z tych opowieści pozwala uzmysłowić uzależnionemu destrukcyjny wpływ nałogu na jego najbliższych.

Jak pomóc hazardziście i rozpocząć terapię w Krakowie?

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć leczenie uzależnienia od gier hazardowych. Dlatego, o ile ktoś z Twojego najbliższego otoczenia boryka się z tym nałogiem lub podejrzewasz, iż ma taki problem, to skontaktuj się z dr Lidią Godźwoń. Jestem psychologiem, pedagogiem i psychoterapeutą, który wie, jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu. Oferuję pomoc online lub stacjonarnie w Krakowie. W obu przypadkach zadbam o to, aby złamać toksyczne przyzwyczajenia i wyrwać ze szponów niszczycielskiego nałogu. Umów się na wizytę, aby skorzystać z mojego wieloletniego doświadczenia w pracy z osobami uzależnionymi.

Bibliografia:

  1. Eriksen, Jakob W., et al. “Psychological intervention for gambling disorder: A systematic review and meta-analysis.” Journal of Behavioral Addictions 12.3 (2023): 613-630.
  2. Kusztal, Justyna, Małgorzata Piasecka, and Aleksandra Nastazjak. Profilaktyka uzależnienia od hazardu oparta na dowodach naukowych. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2021.
  3. Rusin, Monika Eliza. “Współczesne uzależnienia i ich wpływ na zdrowie człowieka.” Wybrane zagadnienia psychologii i socjologii Część 3: 125.
  4. Ribeiro, Eliana O., Nuno H. Afonso, and Pedro Morgado. “Non-pharmacological treatment of gambling disorder: A systematic review of randomized controlled trials.” Bmc Psychiatry 21 (2021): 1-15.
Idź do oryginalnego materiału