Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez zjedzenia chociażby kosteczki czekolady. Ta gorzka idealnie komponuje się z kawą. Mleczna czy deserowa często wykorzystywana jest do przygotowywania deserów. I choć nie będziemy cię zmuszać ani przekonywać do jedzenia czekolady, to są pewne rzeczy, które chcielibyśmy, abyś o niej wiedział.
Korzyści płynące z jedzenia gorzkiej czekolady
Mniejsze ryzyko chorób serca
Pokochasz ją jeszcze bardziej, gdy dowiesz się, iż jedzenie gorzkiej czekolady korzystnie wpływa na pracę serca. Badania opublikowane w 2016 roku dowodzą, iż ciemna czekolada zawiera flawonoidy – do tych naturalnie występujących należą katechiny, epikatechiny oraz antocyjanidy. Im czekolada zawiera więcej masy kakaowej, tym więcej bioaktywnych związków. Naukowcy potwierdzają, iż jedzenie czekolady zmniejsza ryzyko zablokowania tętnic i wystąpienia choroby wieńcowej.
Poprawa funkcji poznawczych
Nie, tutaj nie zadziałała twoja wyobraźnia. Naukowcy i tym razem nie mają wątpliwości. Spożywanie ciemnej czekolady z dużą zawartością kakao, np. 70 proc., korzystnie wpływa na pracę mózgu. Czekolada stymuluje aktywność neuronów w obszarach mózgu związanych z przyjemnością i nagrodą, co z kolei zmniejsza stres i poprawia nastrój. Przeprowadzone badania wykazały, iż jedzenie gorzkiej czekolady wspiera pamięć i koncentrację.
Mniejsze ryzyko cukrzycy
Choć spożywanie słodyczy nie wydaje się najlepszym sposobem zapobiegania cukrzycy, to naukowcy przekonują, iż jedzenie gorzkiej czekolady w umiarkowanych ilościach może poprawić metabolizm glukozy. W badaniu opublikowanym w 2017 roku stwierdzono, iż flawonoidy występujące w ciemnej czekoladzie zmniejszają stres oksydacyjny, który jest jedną z przyczyn insulinooporności.
Codziennie, z małymi wyrzutami sumienia podjadałeś gorzką czekoladę? Teraz masz wymówkę. Kolejne badanie wykazało, iż osoby, które naprawdę rzadko spożywały ciemną czekoladę, były dwa razy bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę, w porównaniu do osób, które delektowały się nią przynajmniej raz w tygodniu.
Zdrowie jelit
Podczas trawienia, czekolada zachowuje się jak prebiotyk (nie myl z probiotykiem), czyli błonnik, który sprzyja rozwojowi pożytecznych bakterii w jelitach – tak dowodzą przeprowadzone przez naukowców badania. Im więcej dobrych drobnoustrojów, tym organizm jest w stanie wchłonąć więcej składników odżywczych wspierających dobry metabolizm.
Zwalcza wolne rodniki
Epikatechina, jeden z flawonoidów znajdujących się w czekoladzie, posiada adekwatności przeciwnowotworowe – tak dowodzą jedne z przeprowadzonych badań. Dieta bogata we flawonoidy, których źródłem jest gorzka czekolada, zmniejsza ryzyko uszkodzenia komórek, będących często prekursorami wielu nowotworów.
Poprawia cholesterol
Masło kakaowe znajdujące się w ciemnej czekoladzie podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL). Wszystko za sprawą kwasu oleinowego, który poprawia profil lipidowy krwi. Jednak masło kakaowe jest źródłem tłuszczy nasyconych, które w nadmiarze mogą szkodzić sercu. Dlatego tak ważne jest, by kontrolować ilość zjedzonej czekolady. Wszystko z umiarem i rozsądkiem.