Utworzenie samodzielnej komisji zdrowia w Parlamencie Europejskim stoi pod znakiem zapytania

mzdrowie.pl 3 tygodni temu

Największa europejska partia polityczna EPP złożyła propozycję stworzenia komisji do spraw wyłącznie zdrowia, która działałaby niezależnie od w tej chwili funkcjonującej Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI). Pomysł wydzielenia samodzielnej komisji zdrowia napotyka jednak na opór wśród wielu polityków oraz w strukturach Parlamentu Europejskiego.

Europejska Paria Ludowa chce, aby nowa komisja koncentrowała się na zagadnieniach zdrowia publicznego, ponieważ w tej chwili tematy zdrowia niewystarczająco wybrzmiewają i nie są rozwiązywane w tak dużej komisji. Jednak przeciwnicy podziału są zdania, iż oddzielenie zagadnienia zdrowia od pozostałych obszarów pokrewnych może narazić na szwank międzysektorowy charakter zdrowia publicznego. W poprzedniej kadencji prace Unii Europejskiej związane ze zdrowiem były przeważnie realizowane w ramach komisji ENVI, w ramach której utworzono podkomisje pracujące wyłącznie nad poszczególnymi zagadnieniami, w tym także podkomisja ds. zdrowia publicznego.

“Połączenie zagadnień środowiska i zdrowia w jednej komisji wydaje się niespójne, biorąc pod uwagę odrębny i krytyczny charakter każdego z obszarów” – powiedział Tomislav Sokol, europarlamentarzysta z Chorwacji i aktywny zwolennik utworzenia niezależnej komisji zdrowia. “Nowa komisja skuteczniej zajęłaby się złożonymi kwestiami zdrowia publicznego i poprawą dobrostanu wszystkich obywateli Europy” – dodaje Sokal. przez cały czas realizowane są dyskusje pomiędzy partiami w sprawie struktury planowanej Komisji. Niemniej europarlamentarzysta z Niemiec Peter Liese, który jest koordynatorem ds. komisji środowiska w szeregach EPP uważa, iż podział komisji ENVI jest pewny – “Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, ale wydaje się, iż wśród liderów różnych grup panuje rosnący konsensus”.

Tymczasem inne ugrupowania polityczne i grupy interesu sprzeciwiają się temu pomysłowi. “Uważam, iż jest wiele powodów by utworzyć oddzielną komisję zdrowia, ale jest więcej i ważniejszych powodów, aby tego nie robić” – powiedział Nils Torvalds, koordynator ds. ENVI z frakcji Renew Europe. Jest on zdania, iż nowa komisja oznacza większą ilość raportów oraz separację kwestii zdrowotnych od tych związanych ze środowiskiem, społeczeństwem, gospodarką i budżetem.

Wiele grup politycznych w Europarlamencie podziela potrzebę utrzymania jednej polityki zdrowia, której główną zasadą jest nierozerwalne powiązanie pomiędzy zdrowiem człowieka, zwierzęcia i środowiskiem. Potencjalny podział komisji byłby zagrożeniem dla tej zasady i mógłby skutkować tym, iż ważne informacje utkną w małym gremium. Tilly Metz z partii Zielonych powiedział – “Musimy unikać myślenia silosowego i tworzenia państwa w państwie, gdyż zdrowie nie ogranicza się do opieki zdrowotnej i leków. Zdrowie publiczne dotyczy również innych kluczowych zagadnień jak klimat, środowisko, zdrowa żywność, polityka społeczna, badania, bezpieczeństwo czy prewencja”.

Również europejscy socjaliści wspierają koncepcję jednej polityki zdrowia i uważają, iż ta koncepcja jest najlepiej realizowana w obecnej komisji ENVI, która zawiera Podkomisję ds. Zdrowia Publicznego. W ostatnich latach WHO, Komisja Europejska i wiele różnych organizacji zdrowia publicznego mocno lobbowały za jedną polityką zdrowia i jej integracją z innymi procesami, jak zapobieganie zmianom klimatu czy zwalczanie chorób odzwierzęcych. Anne Stauffer, zastępca dyrektora w Health and Environment Alliance uważa, iż podział komisji ENVI byłby ze szkodą dla mieszkańców Europy, ponieważ coraz częściej doświadczają oni wpływu zmian klimatycznych, zanieczyszczenia i utraty różnorodności biologicznej.

Idź do oryginalnego materiału