USA: asysta powinna mieć szerszy zakres uprawnień

dentonet.pl 3 tygodni temu

Z badania ankietowego przeprowadzonego przed kilkoma miesiącami wśród amerykańskich asystentek, lekarzy dentystów i pacjentów wynika, iż przedstawiciele wszystkich tych grup zgadzają się co do znaczenia edukacji i jednolitych wymagań wobec osób wykonujących zawód asysty stomatologicznej.

Najnowsze badanie Krajowej Rady Asysty Stomatologicznej (Dental Assisting National Board; DANB) jednoznacznie potwierdza, iż ranga zawodu asystentki dentystycznej w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrasta.

Priorytet dla dalszego kształcenia i podnoszenia kwalifikacji

W badaniu DANB z października 2023 r. o zdanie na temat pracy asysty spytano same asystentki, dentystów oraz pacjentów. Respondenci z każdej z grup zgadzają się, iż najwyższym priorytetem jest dalsze kształcenie i podnoszenie kwalifikacji przez przedstawicielki tego zawodu. Asystentki chcą się kształcić, dentyści chcą zatrudniać wykwalifikowane asystentki, a pacjenci liczą na to, iż będą pod opieką profesjonalnej asysty. Osiągnięcie tego celu jest poważnym wyzwaniem przy obecnym niedoborze asystentek, niemniej DANB pracuje nad pokonaniem obecnych przeszkód.

Z badania DANB wynika, iż 83% dentystów i asystentek zgadza się co do potrzeby ujednolicenia przepisów i regulacji w zawodzie asystentki dentystycznej, jakie obowiązują w różnych stanach USA. Z kolei 72% stomatologów zgłasza trudności z zatrudnianiem asystentek z powodu niewystarczającej liczby kandydatek lub braku odpowiednich kwalifikacji kandydatek.

Ponad połowa (59%) dentystów chce zatrudniać asystentki, które są wykształcone i posiadają odpowiednie kompetencje. Także ponad połowa asystentek i dentystów podaje brak możliwości rozwoju kariery jako przeszkodę dla osób, które rozważają wejście na rynek pracy. Natomiast 83% respondentów chce większego ujednolicenia wymagań wobec asysty w skali całego kraju, co ułatwi to dentystom zatrudnianie wykwalifikowanych kandydatów.

Wskazane jest rozszerzenie zakresu uprawnień

Zdecydowana większość uczestników badania DANB, bo aż 90% dentystów i asystentek, jest zdania, iż asysta powinna mieć prawo do wykonywania badań RTG, 82% zezwoliłoby asyście wykonywać procedury sterylizacji, podawać znieczulenie, a także zakładać korony tymczasowe oraz stosować lakowanie bruzd i szczelin.

Jeśli chodzi o opinię pacjentów, także oni oczekują od asysty wysokich kwalifikacji, przy czym 73% ankietowanych z tej grupy chciałoby formalnego wykształcenia zatrudnionych asystentek, a 64% oczekuje, iż asysta w gabinecie, w którym się leczą, będzie posiadała certyfikat lub stopień naukowy.

Rozmawiamy z higienistkami z USA oraz Włoch. Poprosiliśmy też nasze rozmówczynie o kilka słów skierowanych do polskich koleżanek i kolegów „po fachu”.

T.H.

Źródło: https://www.dentistryiq.com/

Idź do oryginalnego materiału