URPL o stosowaniu produktów biobójczych przy usuwaniu skutków powodzi

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: PAP/Sławek Pabian


W związku z wprowadzonym stanem klęski żywiołowej wywołanej powodzią na obszarze części woj. dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował komunikat zawierający podstawowe informacje w zakresie produktów biobójczych, mających znaczenie dla zdrowia publicznego w kontekście usuwania skutków powodzi.



Produkty biobójcze są klasyfikowane w czterech głównych kategoriach:

1. Środki dezynfekujące,
2. Produkty konserwujące,
3. Zwalczanie szkodników,
4. Inne produkty biobójcze.

W kategoriach wyróżniono łącznie 22 grupy produktowe, oznaczone z języka angielskiego skrótem PT (Product Types).

Najistotniejszą grupą produktów biobójczych przy usuwaniu skutków powodzi są środki dezynfekujące, stosowane m.in.:

  • do dezynfekcji rąk (PT1),
  • do dezynfekcji powierzchni (ściany, podłogi), wyposażenia i mebli, które nie są stosowane w bezpośrednim kontakcie z żywnością ani paszami (PT2),
  • do celów utrzymania higieny weterynaryjnej oraz dezynfekcji materiałów i powierzchni mających związek z pobytem lub transportem zwierząt (PT3),
  • do dezynfekcji urządzeń, kontenerów, przyborów kuchennych, powierzchni i rurociągów związanych z procesem produkcji, transportu, przechowywania i spożycia żywności lub pasz (PT4),
  • produkty stosowane do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia dla ludzi i zwierząt (PT5) – w kwestiach związanych z bezpieczeństwem wody przeznaczonej do spożycia należy śledzić informacje służb sanitarno- epidemiologicznych oraz pić wodę butelkowaną, która nie miała kontaktu z wodami powodziowymi.

Kolejną grupą produktów, które mogą mieć zastosowanie w usuwaniu skutków powodzi, są produkty konserwujące z grup PT7, PT10, które mogą być wykorzystane przy remontowaniu i zabezpieczaniu w celu ochrony adekwatności powierzchni farb, tworzyw sztucznych oraz do konserwacji konstrukcji murowanych poprzez przeciwdziałanie szkodliwemu wpływowi drobnoustrojów i glonów.

Istotne będą również produkty zwalczające szkodniki, w szczególności z grupy PT14 do zwalczania myszy, szczurów lub innych gryzoni oraz produkty stosowane do zwalczania stawonogów (np. owadów, pajęczaków i skorupiaków – PT18).

Wykaz obejmujący ponad 6500 zarejestrowanych produktów biobójczych jest dostępny pod adresem: https://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze.

Zastosowanie produktów biobójczych jest bardzo istotne jako profilaktyka zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, z uwagi na ryzyko szerzenia się chorób zakaźnych oraz zatruć pokarmowych na terenach dotkniętych powodzią.

Idź do oryginalnego materiału