Uroczyste otwarcie wystawy poświęconej 120-letniej aptece w Rabce-Zdroju

farmacja.pl 5 miesięcy temu

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju wraz z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie w ramach projektu „Małopolskie Wizyty Muzealne”. Ponad 120 letnia historia istnienia Apteki pod Gwiazdą w Rabce-Zdroju stała się kanwą nowej ekspozycji.

– Celem wystawy jest ukazanie pamięci o przeszłości tego miejsca i historii ludzkich związanych z apteką położoną u zbiegu ulic Orkana i Zakopiańskiej. W dwóch przestronnych salach ekspozycyjnych znajdujących się w przyziemiu wieży kościoła zaprezentowano zbiory rodzinne związane z Apteką pod Gwiazdą gromadzone przez lata za sprawą jej kolejnych właścicieli pochodzących ze sławnego podhalańskiego rodu Miętusów – wskazują autorzy wystawy.

Właściciele apteki magister farmacji Maria Miętus-Ciszewska i magister farmacji Andrzej Ciszewski w 2017 r. przekazali do zbiorów Muzeum materialne ślady i pamiątki związane z tym miejscem. Na wystawie zaprezentowano więc kompletny wystrój Apteki pod Gwiazdą, gdzie praktycznie wszystkie prezentowane muzealia pochodzą z wyposażenia tej jednej Apteki.

– Partnerem merytorycznym projektu zostało Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Muzeum Farmacji wypożyczyło też na czas trwania wystawy kilkanaście opakowań po lekach i brakujące narzędzia używane niegdyś w aptekach. Merytoryczne wsparcie zapewnił dr hab. Maciej Bilek, który jest autorem kilkunastu książek dot. historii prowincjonalnych aptek Małopolskich – informują autorzy.

Życie w aptece w Rabce-Zdroju

Koncepcja wystawy zakłada też ukazanie apteki poprzez pryzmat życia i działalności człowieka związanego z miastem. Jego mieszkańcami, otaczającym go krajobrazem i przyrodą. Stała się również: pretekstem do głębszej refleksji o przedwojennym aptekarstwie, ziołolecznictwie i wyrobie leków. O tym, czym niegdyś była apteka i jaką rolę pełnił farmaceuta w środowisku niewielkiej górskiej miejscowości. Wystawa jest też opowieścią o słynnym rabczańskim aptekarzu magistrze farmacji Stanisławie Ignacym Miętusie. Zapisał się on na kartach historii miasta jako dobry farmaceuta i zaangażowany społecznik.

– Projekt wystawy był możliwy dzięki wieloletniej działalności magister farmacji Marii „Lilki” Miętus-Ciszewskiej, która stała się na wiele lat strażniczką dziedzictwa tej apteki. Z uporem godnym muzealnika gromadziła wszelkie przedmioty i artefakty związane z tym miejscem i ludźmi dzielącymi swój los z „Apteką pod Gwiazdą”. Z zaangażowaniem uczestniczyła w opracowaniu merytorycznym wystawy. Ofiarowana kolekcja jest bezcennym darem dla zachowania pamięci i dziedzictwa lokalnej kultury – wskazują autorzy wystawy.

W trakcie trwania wernisażu będzie istniała też możliwość podzielenia się swoją historią. Autorzy zapraszają do snucia wspomnień związanych z tym miejscem i również przynoszenia pamiątek związanych z Apteką pod Gwiazdą.

Źródło: ŁW/Muzeum im. Władysława Orkana

Idź do oryginalnego materiału