Uprawnienie dodatkowe PO nie jest zbyt często spotykanym na polskich receptach. Najczęściej mają z nim do czynienia farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w miastach z jednostką wojskową. Z uwagi na dość rzadkie występowanie, kwestię dopłaty ponad limit i różne dokumenty potwierdzające, uprawnienie dodatkowe PO często sprawia pracownikom aptek wiele trudności. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
Komu przysługuje uprawnienie dodatkowe PO?
Uprawnienie dodatkowe PO przysługuje kilku różnym grupom pacjentów.
Zgodnie z art. 44 ust. 1 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych są to:
- żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową,
- żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową,
- żołnierze pełniący zawodową służbę wojskową w trakcie kształcenia,
- żołnierze powołani do służby aktywnej w rezerwie w dniach pełnienia tej służby,
- żołnierze pasywnej rezerwy powołani na ćwiczenia wojskowe w dniach odbywania tych ćwiczeń lub pełniący służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Kolejną grupą uprawnionych, zgodnie z art. 44 ust. 1a Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, są uprawnieni żołnierze lub pracownicy, legitymujący się dokumentami wydanymi na podstawie art. 47b ust. 2 ww. ustawy (szczegóły dot. dokumentów uprawniających dalej w tekście).
Ostatnia grupa uprawnionych, zgodnie z art. 44 ust. 1c stawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, to weterani poszkodowani.
Na jaką zniżkę mogą liczyć pacjenci z uprawnieniem PO?
Choć na pierwszy rzut oka na treść art. 44 ustawy o świadczeniach może się wydawać, iż wszystkie grupy pacjentów z uprawnieniem PO czerpią takie same korzyści, okazuje się inaczej.
Weterani poszkodowani są uprawnieni do całkowicie bezpłatnego zaopatrzenia w leki recepturowe oraz wszystkie leki objęte refundacją – dotyczy to leków refundowanych w całym zakresie wskazań, a także leków refundowanych jedynie w określonych wskazaniach.
1c. Weteranowi poszkodowanemu przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazem, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o refundacji, w zakresie kategorii, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, oraz leki recepturowe, na czas leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
Pozostałe grupy pacjentów uprawnione są do bezpłatnego do wysokości limitu (z dopłatą ponad limit) zaopatrzenia w leki recepturowe oraz leki objęte refundacją w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń. Jest to sytuacja zbliżona do Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi i Zasłużonych Dawców Przeszczepu, z różnicą w postaci leków recepturowych.
1. Osobom, o których mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2, przysługuje bezpłatne, do wysokości limitu finansowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o refundacji, zaopatrzenie w leki objęte wykazem, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o refundacji, w zakresie kategorii, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o refundacji, oraz leki recepturowe.
1a. Uprawnionemu żołnierzowi lub pracownikowi przysługuje bezpłatne, do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych, zaopatrzenie w leki objęte wykazem, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o refundacji, w zakresie kategorii, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o refundacji, oraz leki recepturowe, na czas leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
Osobom z uprawnieniem dodatkowym PO nie przysługuje dodatkowa zniżka na wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego realizowane na podstawie recepty.
Dokumenty uprawniające do zniżki
Ponieważ uprawnienie PO przysługuje różnym grupom pacjentów, logicznym jest, iż istnieją różne dokumenty potwierdzające to uprawnienie. Są nimi:
- Legitymacja służbowa żołnierza zawodowego, wydana zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 czerwca 2022 r. w sprawie legitymacji służbowej żołnierzy zawodowych,
- Legitymacja osoby poszkodowanej poza granicami państwa zgodna z Rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia 2021 r. w sprawie dokumentów potwierdzających uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących uprawnionym żołnierzom lub pracownikom oraz weteranom poszkodowanym (UWAGA! Istnieją dwie wersje: niebieska dla uszczerbku poniżej 30%, i fioletowa, dla uszczerbku minimum 30% – w przypadku okazania fioletowej pacjentowi przysługuje inne uprawnienie – WE),
- Dokument potwierdzający uprawnienia przysługujące weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej zgodny z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 2020 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego uprawnienia przysługujące weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej,
-
Dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujące weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zgodny z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2021 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujące weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi Agencji Wywiadu,
- Dokument potwierdzający uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujące weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi Agencji Wywiadu zgodny z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2021 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujące weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi Agencji Wywiadu,





O czym należy pamiętać w kontekście dokumentów uprawniających do zniżki PO?
- Większość dokumentów potwierdzających uprawnienie PO przed wejściem w życie aktualnie obowiązujących rozporządzeń i ustaw straciła ważność. Dotyczy to „książeczkowych” legitymacji służbowych żołnierzy zawodowych (musiały być przedłużane co roku, a zmiana wzoru nastąpiła w 2022 r.) i „książeczkowych” legitymacji osoby poszkodowanej poza granicami państwa, a także plastikowej legitymacji weterana poszkodowanego. Te ostatnie utraciły ważność po 19.04.2022 r.
- Legitymacja Służbowa Żołnierza Zawodowego jest ważna 10 lat.
- Dokument potwierdzający uprawnienia przysługujące weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz legitymacja osoby poszkodowanej poza granicami państwa są ważne tylko z jednoczesnym okazaniem dowodu tożsamości.
- Chociaż uprawnienie PO może być uzupełnione przez osobę realizującą receptę, należy uważać na jeden aspekt. W przeciwieństwie do art. 44 ust. 1, zgodnie z ustępami 1a i 1c, uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani są uprawnieni do dodatkowej zniżki „na czas leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa”. W przypadku utraty statusu weterana poszkodowanego są oni zobowiązani do odesłania dokumentu potwierdzającego uprawnienie. W związku z tym, nie powinno raczej dochodzić do pomyłek na tym tle, warto jednak zadbać o każdorazowe weryfikowanie dokumentu uprawniającego do zniżki, co z resztą wprost wynika z przepisów. W związku z powyższym, nie warto bezgranicznie polegać na danych wpisanych do programu aptecznego lub zamieszczonych na recepcie.
Realizacja recept z uprawnieniem dodatkowym PO w programie aptecznym KAMSOFT
Realizacja recept z uprawnieniem PO w programie aptecznym Kamsoft tylko nieznacznie różni się od realizacji recept z pozostałymi uprawnieniami dodatkowymi.
Główna różnica polega na konieczności podjęcia decyzji co do pobrania opłaty ponad limit. Dopłaty ponad limit nie pobiera się w przypadku weteranów poszkodowanych. W pozostałych przypadkach klikamy „TAK”.
Następne kroki są już analogiczne do realizacji recept z innymi uprawnieniami dodatkowymi. Należy wybrać rodzaj dokumentu uprawniającego do zniżki i wpisać jego numer, a następnie dokonać sprzedaży leku.
Warto również zwrócić uwagę na pewien niuans prawny, wynikający z treści art. 44 ust. 5 pkt. 1) Ustawy o świadczeniach. Mianowicie, w przypadku realizacji recepty papierowej należy obowiązkowo wpisać numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego uprawnienie dodatkowe na odwrocie recepty. jeżeli dokonamy jedynie wpisu w DRR, w przypadku recepty papierowej będzie to niewystarczające.
mgr farm. Marcin Bajerowski
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie recept,
- Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 czerwca 2022 r. w sprawie legitymacji służbowej żołnierzy zawodowych,
- Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia 2021 r. w sprawie dokumentów potwierdzających uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących uprawnionym żołnierzom lub pracownikom oraz weteranom poszkodowanym,
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 2020 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego uprawnienia przysługujące weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej,
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2021 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujące weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi Agencji Wywiadu,
- Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa,
- Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny