To świetna pora roku, aby każdą przestrzeń w domu wypełnić kolorem. Czy lubisz ogrodnictwo? A co powiesz na sadzenie kaladium w domu?
Ta tropikalna roślina o dużych, efektownych liściach może być świetnym dodatkiem. Ponadto jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga dużo miejsca.
W tym artykule opowiemy o Kaladium, a oprócz dokonania przeglądu różnych odmian, pokażemy, jak je sadzić!
Ogólna charakterystyka Kaladium
Kaladium to roślina zielna z bulwami należąca do rodziny Araceae. Jej odmiany pochodzą z tropików Ameryki Południowej i zostały sprowadzone do Europy w połowie XVIII wieku.
Od tego czasu ze względu na łatwą pielęgnację, stały się popularnym gatunkiem do sadzenia w pomieszczeniach i na zewnątrz. Chociaż mogą dorastać do 1,5 metra wysokości, średnio osiągają około 30 centymetrów.
Jednym z najbardziej uderzających aspektów kaladium jest gęstość liści. Mogą osiągnąć rozmiar około 15 centymetrów szerokości i 45 centymetrów długości.
Mają też różne kształty i kolory. Od białego do zielonego, czerwonego, różowego i pomarańczowego z plamkami lub żyłkami. Dodają one energii każdemu ogrodowi.
Gatunki Kaladium, które możesz posadzić w swoim domu
Według publikacji wydanej przez Floriculture and Ornamental Biotechnology liczba gatunków caladium jest przez cały czas przedmiotem dyskusji i waha się od 7 do 17, w zależności od rodzaju zastosowanej klasyfikacji.
Oto niektóre z najbardziej popularnych i znanych w ogrodnictwie:
- Caladium bicolo: ta odmiana kaladium jest najpowszechniejsza i została poddana ulepszeniom genetycznym w celu stworzenia hybryd. Jej liście są przeważnie zielone, ozdobione czerwonymi lub białymi żyłkami, spatka może być żółta lub biała.
- Caladium hortulanum: liście tego gatunku są wyjątkowe, ponieważ ich tekstura przypomina papier.
- Caladium humboldtii: ten typ ma małe liście z zielonymi odcieniami, które przedstawiają wzór plam lub białych marmurków o różnych rozmiarach i kształtach.
- Caladium picturatum: ten typ ma wydłużone liście z białymi żyłkami.
- Caladium steudneri folium: chociaż mniej popularna niż inne odmiany, ma błyszczące zielone liście, lekko marmurkowe w kolorze białym, które są woskowe i przypominają kształtem serce.
Dowiedz się więcej z tego fascynującego artykułu: 6 wskazówek, jak uprawiać zdrowe i piękne sukulenty
Sadzenie Kaladium w domu
Uprawa może odbywać się na dwa sposoby:
- Mnożenie przez bulwy
- Siew nasion
Przeczytaj przewodnik krok po kroku dotyczący sadzenia kaladium w domu! Wtedy możesz cieszyć się ich pięknymi, dużymi i efektownymi liśćmi.
1. Mnożenie przez bulwy
Aby posadzić kaladium w domu, możesz posadzić całą bulwę lub podzielić ją na kilka części, upewniając się, iż każda z nich ma co najmniej dwa pąki. Przed sadzeniem wskazane jest potraktowanie ściętych obszarów środkiem grzybobójczym o szerokim spektrum działania zawierającym siarkę. Następnie należy pozostawić je do wyschnięcia na jeden lub dwa dni.
Zakop je na głębokości od 2 do 3 cm w doniczce lub w ogrodzie. Na tym etapie staraj się nie podlewać ich często i trzymaj w temperaturze od 20 do 27 ° C do momentu wykiełkowania czwartego liścia.
Później można je przesadzić do większej doniczki i zastosować podłoże bogate w materię organiczną z odrobiną piasku. W ten sposób ułatwisz odprowadzanie wody. Od tego momentu podlewanie powinno być już regularne.
2. Siew nasion
Jeśli zdecydujesz się rozmnażać kaladium przez nasiona, warto poczekać na nadejście klimatu umiarkowanego, upewniając się, iż temperatura otoczenia nie przekracza 20 ° C. Do tego procesu wystarczy przygotować tacę z lekkim, piaszczystym podłożem.
Tam zakopujesz nasiona, lekko je przykrywając, aby zapewnić wilgotność w okresie kiełkowania. Istotne jest, aby trzymać je w słabym świetle i z podłożem zawsze wilgotnym, w temperaturze między 20 a 23 ° C.
W przypadku silnych wiatrów idealnym rozwiązaniem jest przykrycie tacy szkłem lub tworzywem sztucznym. Okresowo zdejmuj pokrywę, aby uniknąć nadmiernej wilgoci.
Gdy nasiona wykiełkują, usuń przykrywkę i zwiększ ilość docierającego do nich światła. Upewnij się, iż nie są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i mają dobrą wentylację.
Jeśli wykryjesz słabe sadzonki, usuń je, aby dać mocnym więcej miejsca na rozwój. Gdy będą miały trochę liści, przesadź je do małych doniczek, uważając, aby nie uszkodzić korzeni.
Pierwsze liście będą całe zielone, ponieważ kolor odmiany zaczyna się pojawiać od szóstego lub siódmego liścia.Nie przegap tego artykułu wybranego specjalnie dla Ciebie: Storczyki Dendrobium – uprawa i pielęgnacja
Uważaj na szkodniki!
Podczas uprawy i sadzenia kaladium należy zwracać uwagę, aby uniknąć szkodników i chorób. Do najczęstszych należą mszyce i przędziorki. Mogą powodować poważne uszkodzenia liści.
Aby im zapobiec, należy kontrolować wilgotność i ilość nasłonecznienia, a także dbać o czystość w ogrodzie. Aby zapobiec chorobom powodowanym przez grzyby i bakterie w bulwach, stosuj lekkie podłoże i kontroluj podlewanie.
Postępując zgodnie z tymi krokami, możesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi kaladium w swoim ogrodzie.
Zadbaj o kaladium, aby ożywić swój ogród!
Kaladium wymaga dodatkowej opieki, aby mogło zdrowo rosnąć. Zwróć uwagę na najważniejsze elementy!
- Spróbuj umieścić je w jasnym miejscu, ale upewnij się, iż znajdują się z dala od bezpośrednich źródeł naturalnego lub sztucznego światła.
- Zaoferuj glebę na bazie torfu o odczynie kwaśnym, zmieszaną z piaskiem i z dobrym drenażem.
- Gleba powinna być wilgotna, ale nigdy nie podmokła.
- Przesadzać raz w roku i nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem rozcieńczonym wodą do nawadniania.
- Nie przycinaj ich. Kaladium w naturalny sposób samodzielnie eliminują liście.
Teraz wiesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby uprawiać kaladium w domu. Ciesz się pięknem i radością, które wniosą one do Twojego ogrodu!