Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wprowadził procedurę dla studentów transpłciowych

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Poznański Uniwersytet Przyrodniczy wprowadził procedurę traktowania zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową. Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – pytana, czy podobnie będzie na UAM – wskazała, iż tzw. polityka równościowa obowiązuje na uczelni już od ubiegłego roku.

– Polityka równościowa – a później plan równości płci – u nas została przyjęta w roku 2022. Wydaliśmy także specjalne zalecenia dotyczące traktowania studentów transpłciowych, a więc tego typu możliwości na naszym uniwersytecie także są, tylko one nie przyjęły zapisu osobnej procedury, ale są przewidziane w ramach właśnie polityki równościowej i antydyskryminacyjnej – podkreśliła prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, rektor największej poznańskiej uczelni – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Stwierdziła, iż w polityce równościowej za rodzaj molestowania uznawane jest uporczywe zwracanie się do danej osoby imieniem czy zwrotem, którego ona sobie nie życzy.

Prof. Kaniewska przypomniała, iż proces wprowadzenia zapisów polityki równościowej na uczelni był przez niektóre środowiska krytykowany. – Dwukrotnie z tej polityki tłumaczyłam się w ministerstwie, były listy otwarte – zaznaczyła.

Pytana, czy od czasu wprowadzenia na UAM polityki równościowej dochodziły do niej sygnały o jakichś nieprawidłowościach albo incydentach, które godziłyby w zapisy polityki równościowej, powiedziała, iż formalnie nie wszczynano żadnej z takich procedur.

– Taki kłopot się pojawił jeszcze przed wprowadzeniem polityki równościowej, ale w bieżącym roku akademickim nie mieliśmy takich przypadków – powiedziała prof. Kaniewska.

Zarządzenie rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w sprawie tej procedury zostało opublikowane na stronie uczeni. Zamieszczono tam także kartę procedury, w tym wniosek o traktowanie zgodnie z deklarowaną tożsamością płciową oraz prośbę o poszanowanie woli osoby deklarującej odmienną tożsamość płciową.

Jak podano, osoba o odmiennej tożsamości płciowej, w tym pozostająca w procesie tranzycji, zgłasza potrzebę odmiennego traktowania do rektora (prorektora ds. studiów, jeżeli jest studentem czy studentką poprzez złożenie wniosku, w którym zawiera się oczekiwany sposób postępowania – to prośba o poinformowanie pracowników lub studentów/doktorantów UPP o zmianach, a także własna decyzja o poinformowaniu w ramach swoich kontaktów ze wspólnotą uniwersytetu. Wskazuje się, iż do wniosku załącza się opinię psychologa lub dokumentację medyczną.

W karcie procedur zawarto ponadto, iż osoba dysponująca prośbą rektora/prorektora ds. studiów ma prawo oczekiwać traktowania zgodnie z postulowaną płcią i imieniem. Po zapoznaniu się z prośbą rektora/prorektora ds. studiów o poszanowanie woli osoby wnioskującej lub informacją CWR członkowie wspólnoty uniwersytetu powinni zastosować się do potrzeby odmiennego traktowania tożsamości płciowej tej osoby.

Poinformowano także, iż o ile mimo posiadanej prośby rektora/prorektora ds. studiów o poszanowanie woli osoby wnioskującej jej prawo nie jest respektowane, fakt ten stanowi podstawę do wystąpienia ze skargą zgodnie z polityką antymobbingową i antydyskryminacyjną UPP.
Idź do oryginalnego materiału