UNICEF podsumowuje rok pomocy dla Ukrainy. Oto, czego najbardziej potrzebują dziś nasi sąsiedzi

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie UNICEF dzieli się ze światem historiami dzieci i ich rodziców z Ukrainy, apelując o pomoc i solidarność. Organizacja wskazuje na najważniejsze potrzeby ukraińskich


9-letnia Veronika z Czernihowa straciła swój dom. 8-letnia Eva wraz z mamą i siostrą mieszka w jednym pokoju na 10m2, bez ciepłej wody i ogrzewania, z 8-godzinnyni przerwami w dostawie prądu. UNICEF dzieli się ze światem historiami dzieci i ich rodziców z Ukrainy, apelując o pomoc i solidarność. Organizacja wskazuje na najważniejsze i najpilniejsze potrzeby zarówno uchodźców, jak i rodzin pozostających na terenach Ukrainy.


W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie organizacja humanitarna i rozwojowa Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) podsumowuje swoje dotychczasowe wsparcie dla ukraińskich rodzin. Na przykładzie historii młodych uchodźców i mieszkańców Ukrainy przybliża dramaty, z jakimi mierzą się nasi wschodni sąsiedzi, a zarazem przedstawia formy pomocy, które mogą rozwiązać ich problemy.

W ramach programu "Pomoc Ukrainie 2022" międzynarodowa organizacja działająca na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci i ich rodzin zapewniła dostęp 4.9 mln dzieci i kobiet do opieki medycznej, 4,6 mln ludziom – do bezpiecznej do picia wody, 2.9 mln dzieci i opiekunów pozostających w kraju – do regularnego wsparcia psychologicznego, a 415 tysięcy dzieci i opiekunów uciekających przed wojną – do opieki terapeutycznej.



Ponadto 352 tysięcy kobiet i dzieci zostało objętych opieką UNICEF w ramach programu bezpieczeństwa zorientowanego na walkę z przemocą wobec kobiet. Dzięki wsparciu organizacji należącej do systemu ONZ aż 1,4 mln dzieci, które pozostały w Ukrainie, otrzymało dostęp do formalnej i nieformalnej edukacji.

2022 rok był również czasem intensywnej działalności UNICEF w Polsce. Po wybuchu wojny Fundusz otworzył w naszym kraju Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego. Od marca 2022 roku jednostka ta ściśle współpracuje z władzami krajowymi i gminnymi oraz lokalnymi organizacjami w budowaniu systemów zapewniających podstawowe usługi i ochronę dla dzieci i rodzin uchodźczych z Ukrainy.

Dzięki pracy Biura 450 tys. dzieci, młodzieży i opiekunów uzyskało dostęp do wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, a 309 400 dzieci natychmiastową pomoc pieniężną w postaci świadczeń przyznawanych rodzinom z dziećmi znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji. Ponad 920 tys. dzieci z Ukrainy i Polski korzysta z różnych form wsparcia w edukacji (szkoły i przedszkola, zimowe/letnie obozy z zajęciami pozalekcyjnymi, centra edukacyjne z nauką online), a 350 tys. uchodźcom z Ukrainy dostarczono artykuły higieniczne.

Jak podaje UNICEF, w tej chwili w Europie przebywa ponad 7.7 mln uchodźców z Ukrainy. 40 proc. z nich stanowią dzieci. Czego najbardziej potrzebują osoby, które uciekły przed wojną do innych krajów? Organizacja wskazuje na wsparcie psychologiczne z uwagi na zagrożenie kryzysem zdrowia psychicznego wśród dzieci. 1.5 mln grozi zachorowanie na m.in. depresję, nerwicę czy PTSD (zespół stresu pourazowego).

Kolejne potrzeby wymagające pilnego zaspokojenia to te edukacyjne. Otóż w wyniku działań wojennych 5.7 miliona dzieci w wieku szkolnym przestało uczestniczyć w regularnych zajęciach szkolnych. Dlatego oprócz systemowych rozwiązań polegających na integracji ukraińskich dzieci w szkołach państw przyjmujących uchodźców istnieje też duże zapotrzebowanie na wszelkie materiały szkolne.

Oczywiście są też kwestie zdrowotne. Rośnie liczba zachorowań, czemu sprzyjają trudne warunki pogodowe oraz brak dostępu wielu ludzi do prądu, ogrzewania i ciepłej wody. Choć z pomocy medycznej UNICEF skorzystało niemal 5 mln osób (z mobilnej 400 000, w tym 200 000 dzieci), a ponad 1000 placówek otrzymało 30 000 zestawów medycznych, to dostęp do lekarzy i leków wciąż jest niewystarczający.

Setki tysięcy uchodźców potrzebują wsparcia finansowego. Niemal 480 000 osób znajduje się w kryzysie finansowym lub w ubóstwie, z czego ponad 400 000 to dzieci. UNICEF szacuje, iż pomocy humanitarnej potrzebować będzie w sumie 17.6 miliona ludzi, w tym 3.2 miliona dzieci. jeżeli ktoś chciałby dołożyć cegiełkę do tego celu, może to zrobić, dokonując wpłaty online na stronie internetowej "Pomoc dla Ukrainy".

Idź do oryginalnego materiału