UM we Wrocławiu z licencją edukacyjną Stop the Bleed

termedia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu


Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest pierwszą i jedyną uczelnią medyczną w Polsce, która uzyskała licencję edukacyjną Stop the Bleed (STB). Ma dzięki temu certyfikat Departamentu Obrony USA i jej szkolenia z zakresu tamowania masywnych krwawień są respektowane na całym świecie.



– STB to największa na świecie organizacja, której głównym celem jest edukacja w zakresie tamowania masywnych krwawień. Dzięki uzyskaniu licencji edukacyjnej nasza kadra dydaktyczna będzie mogła prowadzić certyfikowane szkolenia oraz wydawać ich uczestnikom zaświadczenia rozpoznawalne na całym świecie. w tej chwili w szeregach UMW mamy 6 instruktorów STB. Dodatkowo organizacja powierzyła rolę ambasadora akcji dr. Pawłowi Gawłowskiemu, który będzie koordynował działania z ramienia Uniwersytetu Medycznego – napisano w komunikacie na stronie internetowej uczelni.

Ambasador szkoleń dr Paweł Gawłowski w rozmowie z PAP podkreślił, iż masywne krwawienie jest najczęstszą przyczyną „śmierci do uniknięcia” u poszkodowanych.

– Podręcznikowo chodzi o utratę 150 ml krwi w ciągu każdej minuty, ale przypadkowi świadkowie zdarzenia nie potrafią ocenić tej ilości i od razu rozpoznać masywnego krwotoku. Dlatego bardzo liczy się czas. Im szybciej uda się krwotok zatamować, założyć opaskę zaciskową, tym lepiej, bo przy takim krwawieniu dochodzi do wstrząsu i serce przestaje pracować. I choćby adekwatna resuscytacja jej nie przywróci, bo krew jest już poza organizmem – powiedział dr Gawłowski.

Podkreślił, iż uczelnia ma bardzo dobre warunki szkoleniowe – bazę i certyfikowanych instruktorów.

– Najpierw, jeszcze w lipcu i w sierpniu, będziemy sukcesywnie edukować chętnych studentów i pracowników naszej uczelni. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników w Centrum Symulacji Medycznej oraz z nowo powstałej Pracowni Medycyny Pola Walki i Balistyki Sądowej. Jednak nie zapominajmy, iż masywne krwawienia to nie tylko skutek wojny, ale też np. wypadku komunikacyjnego, aktu terroru czy ciosu nożem – przekazał ambasador akcji.

Zaznaczył, iż od września zajęcia szkoleniowe będą ogólnodostępne i będzie mógł się na nie zapisać prawie każdy.

– realizowane są dwie godziny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Jedynym wyjątkiem mogą być osoby, które źle znoszą widok krwi, ponieważ zajęcia realizowane są z wykorzystaniem sztucznej krwi i masywne krwawienia wyglądają bardzo realistycznie – podsumował dr Paweł Gawłowski.

Idź do oryginalnego materiału