Artykuł sponsorowany
Czy kiedykolwiek podczas zwykłego posiłku poczułeś nagłe chrupnięcie i zorientowałeś się, iż to nie była twarda pestka? Ukruszenie zęba to problem, który może przytrafić się każdemu – od dzieci po dorosłych. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Na co zwrócić uwagę i jakie kroki podjąć, aby skutecznie poradzić sobie z uszkodzonym zębem? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Ukruszenie zęba to wbrew pozorom powszechny problem
Statystyki pokazują, iż ukruszenie zęba to problem, z którym choć raz w życiu zgłosiło się do stomatologa około 30% dorosłych. Może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie – podczas posiłku, aktywności sportowej czy choćby w wyniku drobnego wypadku. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić z ukruszonym zębem i co może doprowadzić do uszkodzenia, aby skutecznie je leczyć oraz mu zapobiegać.
Jakie są najczęstsze przyczyny ukruszenia zęba?
Mechaniczne uszkodzenia to najczęstsze źródło problemu, jakim jest ukruszenie. Upadki, uderzenia podczas aktywności sportowych czy używanie zębów do otwierania przedmiotów, takich jak butelki, to najprostsza droga do ich wyszczerbienia.
Ukruszone szkliwo lub kawałek zęba może być również następstwem niewłaściwej diety. Gryzienie wyjątkowo twardych produktów, takich jak cukierki, orzechy czy kości w mięsie, znacząco zwiększa ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez nadmierny nacisk.
Ukruszony ząb z plombą to z kolei przypadłość, której często towarzyszy nieleczona próchnica, która ponownie atakuje leczone już wcześniej tkanki.
Oprócz tego ukruszenie zęba może być również spowodowane przez:
- nieleczone wady zgryzu,
- bruksizm,
- niedobory witamin, zwłaszcza D i C.
Czy ukruszony ząb boli?
Pierwszym i najbardziej zauważalnym symptomem, którym objawia się ukruszony ząb, jest ból. Pojawia się głównie podczas żucia lub przy spożywaniu potraw o skrajnych temperaturach. Stopień jego nasilenia zależy od skali uszkodzeń — minimalnie ukruszony ząb może przez długi czas choćby nie dawać żadnych objawów, z kolei ukruszona plomba, która odkrywa miazgę zębową, często powoduje silny ból, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Wyszczerbiony ząb można również rozpoznać po zmianach w jego strukturze, takich jak nierówności czy ostre krawędzie, które niekiedy mogą powodować dyskomfort, drażniąc język lub dziąsła. W niektórych przypadkach ubytkom może również towarzyszyć obrzęk, który jest reakcją organizmu na potencjalne uszkodzenie tkanek miękkich w jamie ustnej.
Jak wygląda leczenie ukruszonego zęba?
To, jak wygląda i ile kosztuje naprawa ukruszonego zęba, zależy od stopnia jego uszkodzenia. Minimalnie ukruszony ząb często można naprawić dzięki wypełnień kompozytowych, które pozwalają przywrócić jego pierwotny kształt i funkcję.
W przypadku bardziej widocznych uszkodzeń, szczególnie występujących w obszarze zębów przednich, zastosowanie znajdują licówki. Są to cienkie nakładki, które maskują ubytek. Odpowiednio dobrane pod względem kształtu i koloru, sprawiają, iż naprawiony ząb nie jest do odróżnienia od pozostałych.
Znacząco głębokie ubytki wymagają natomiast najczęściej zastosowania koron, które odtwarzają strukturę zęba i chronią ją przed dalszymi uszkodzeniami. Niestety, o ile zniszczenie sięgają miazgi, konieczne może być leczenie kanałowe.
Co zrobić, gdy ukruszy się ząb?
Zastanawiasz się, co zrobić z ukruszonym zębem? Przede wszystkim nie czekać! Szybkie działanie pozwoli Ci zminimalizować ryzyko dalszych uszkodzeń i złagodzić ewentualny ból. Pierwszym krokiem powinna być dokładna ocena szkody. Jeśli ukruszenie jest niewielkie i nie towarzyszy mu silny dyskomfort, możesz delikatnie przepłukać jamę ustną wodą.
Jeśli ukruszeniu towarzyszy ból, możesz zastosować dostępne bez recepty środki przeciwbólowe oraz zimne okłady, które pomogą zredukować obrzęk. Ważne jest, abyś unikał dotykania uszkodzonego miejsca językiem lub palcami, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji, i jak najszybciej udał się do stomatologa.
Niezależnie od rozmiaru uszkodzenia ukruszony ząb zawsze będzie wymagał wizyty u dentysty, którą w Warszawie możesz umówić w Studiu Stomatologii Powiśle. Specjalista oceni stan zęba i zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. Pamiętaj, że im szybciej pojawisz się w gabinecie stomatologicznym, tym zwiększysz swoją szansę na skuteczne leczenie ukruszenia i zminimalizujesz ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak infekcje czy dalsze pęknięcia.
Ukruszony ząb w pierwszej chwili może wywołać strach. Wbrew pozorom jest to jednak częsta przypadłość, z którą zgłaszają się pacjenci do stomatologów. w tej chwili stosowane metody leczenia pozwalają skutecznie uporać się z tym problemem pod warunkiem podjęcia szybkiej interwencji stomatologicznej. Warto również podkreślić, iż regularne wizyty u dentysty, zdrowa dieta oraz unikanie niebezpiecznych nawyków to najlepsze sposoby na zapobieganie ukruszeniom zębów.
Artykuł sponsorowany
Post Ukruszony ząb – i co dalej? pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.