Na łamach „American Journal of Case Reports” opisano przypadek 16-letniego chłopca z Ukrainy, który podczas rosyjskiej inwazji został postrzelony z bliskiej odległości w kark z pistoletu Makarov. Pocisk o wymiarach 9×18 mm utknął w tylnej części szczęki pacjenta. Operacja usunięcia ciała obcego przebiegła pomyślnie, a w tej chwili dzięki rehabilitacji pacjent dochodzi do siebie.
16-letni chłopiec podczas rosyjskiej inwazji z odległości około 15 cm został postrzelony z broni palnej w kark. Pacjent możliwie jak najszybciej został przyjęty w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w mieście Winnica w środkowej części Ukrainy. Chirurdzy po przeprowadzeniu badań natychmiast zoperowali pacjenta w celu usunięcia ciała obcego.
Pocisk utknął w tylnej części szczęki
Pacjenta przyjęto z raną postrzałową szyi i lewej okolicy jarzmowej z uszkodzeniem korzeni i rdzenia kręgowego. Jego stan był poważny, ale był przytomny. Specjaliści stwierdzili ranę wylotową (ubytek skóry o średnicy 6 mm) o obrzękniętych brzegach zlokalizowaną na środku tylnej części szyi. Ustalono, iż strzał oddano z odległości około 15 cm.
U pacjenta występowała asymetria twarzy z powodu obrzęku szyi i twarzy po stronie lewej. W okolicy gałęzi dolnej szczęki po stronie lewej oraz podniebienia miękkiego stwierdzono znaczny obrzęk i tkliwość. W miejscu postrzału doszło do uszkodzenia tkanek miękkich, a rana nadmiernie krwawiła. Pacjent zgłosił również silny ból lewego barku, a także wyraźne osłabienie lewej ręki z niemożnością jej uniesienia. Pacjent nie mógł również w pełni otworzyć ust. Na podstawie zdjęcia RTG wykazano tor lotu pocisku oraz jego lokalizację w tylnej części szczęki. Badanie neurologiczne potwierdziło uszkodzenie korzeni rdzenia kręgowego na poziomie segmentów C4 i C7 po lewej stronie z plegią w lewej ręce.
Chory natychmiast został poddany intubacji i operacji. Chirurdzy wykonali nacięcie od strony jamy ustnej w okolicy szczęki po stronie lewej. Usunięto łuskę pocisku o wymiarach 9×18 mm oraz fragment okolicznej tkanki miękkiej. Po usunięciu ciała obcego ranę potraktowano roztworem antyseptycznym i zamknięto. Pacjentowi założono kołnierz ortopedyczny, który zapewnił stabilne utrzymanie głowy i szyi.
Chłopiec przechodzi rehabilitację i wraca do zdrowia
Autorzy publikacji podkreślają, iż w leczeniu ran postrzałowych i zatrzymanych w ciele pocisków konieczna jest identyfikacja broni, kalibru, a także trajektorii pocisku przed przystąpieniem do usunięcia ciała obcego chirurgicznie. Ciężkość obrażeń wynikających z ran postrzałowych twarzy i szyi różni się w zależności od kalibru użytej broni oraz odległości, z jakiej oddano strzał.
W tym przypadku doszło do uszkodzenia tkanek miękkich szyi i kanału kręgowego z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Pocisk utkwił w szczęce, skąd został skutecznie usunięty. W 9. dobie od rozpoczęcia leczenia pacjent został wypisany w stanie zadowalającym do leczenia ambulatoryjnego i rehabilitacji w miejscu zamieszkania.
Źródło: American Journal of Case Reports, dailymail.co.uk