Senacka Komisja Zdrowia rozpatrzyła nowelizację ustawy, która umożliwia pacjentom, którzy ukończyli 13 lat, skorzystanie z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychologicznej bez zgody rodzica lub opiekuna.
Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia 14 lipca zwrócił się do członków komisji o poparcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
Jak wyjaśnił, nowela umożliwia osobom małoletnim, którzy ukończyli 13. rok życia, skorzystanie z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychologicznej w ramach świadczeń gwarantowanych ze środków publicznych (tj. w ramach pierwszego poziomu referencyjnego, co stanowi gwarancję udzielenia fachowej pomocy), z wyłączeniem porad lekarskich z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
– Ustawa obejmuje korzystanie z pomocy psychologa bez zgody opiekuna ze świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych, aby zapewnić wysoki poziom takich usług – podkreślił Szafranowicz.
Przed uzyskaniem świadczenia małoletni będzie musiał okazać dokument potwierdzający tożsamość, podać swoje dane osobowe, włącznie z adresem zamieszkania i numerem PESEL, a także dane przedstawiciela ustawowego, jego adres zamieszkania i numer telefonu.
Z kolei osoba udzielająca świadczenia będzie zobowiązana niezwłocznie – nie później niż w ciągu 7 dni – zawiadomić przedstawiciela pacjenta małoletniego o udzielonym świadczeniu zdrowotnym, stanie zdrowia psychicznego oraz konieczności dalszego udzielania określonych świadczeń pacjenta. Chyba iż taka wiadomość będzie stanowić zagrożenie dla dobra pacjenta, np. kiedy opiekun jest sprawcą przemocy.
W takiej sytuacji psycholog udzielający świadczenia będzie mógł odstąpić od zawiadamiania rodzica i wówczas zawiadamia sąd opiekuńczy.
– Z przerażeniem przeczytałam wszystkie dane dotyczące potrzeb młodych osób w zakresie wsparcia psychologicznego lub psychoterapeutycznego, jak też dane dotyczące prób samobójczych i samobójstw. To wszystko pokazuje, jak bardzo w tej chwili młodzi ludzie wymagają wsparcia, gdyż nie radzą sobie z wieloma aspektami życia codziennego – stwierdziła senator Beata Małecka-Libera, przewodnicząca komisji.
– Potrzebujemy wsparcia dla małoletnich, dlatego wnikliwie przeczytałam wszystkie opinie dotyczące nowelizacji ustawy. Zdaję sobie sprawę z tego, iż nie jest to idealna ustawa, mamy tę świadomość, jednak czasami trzeba wybierać ścieżkę szybkiego działania. Myślę, iż ten aspekt nam przyświeca, aby gwałtownie zapewnić te opiekę młodym ludziom – wskazała.
Wnioskodawczyni ustawy, posłanka Marta Golbik, podkreśliła, iż ustawa wychodzi naprzeciw postulatom licznych organizacji reprezentujących osoby młode, które są od początku zaangażowane w proces legislacyjny.
– W jego trakcie projektowane przepisy się zmieniały. Sporym kompromisem jest np. włączenie w proces terapeutyczny rodziców lub opiekunów, ponieważ bez ich współpracy proces zdrowienia będzie niekompletny – z wyłączeniem oczywiście sytuacji, gdy to relacja z opiekunem prawnym jest źródłem problemów małoletniego – powiedziała.
Posłanka podkreśliła, iż dużym problemem jest kwestia szukania przez młodzież porad i wsparcia psychologicznego poprzez sztuczną inteligencję. – Musimy, jako osoby stanowiące prawo, zrobić wszystko co w naszej mocy, aby młody człowiek miał dostęp do fachowej pomocy i tą ustawą staramy się im to zapewnić. Wiemy jednak, że pomoc psychologiczna nie będzie skuteczna w tym procesie bez udziału opiekunów. Dlatego w ustawie przewidujemy udział opiekuna – wskazała Golbik.
Zaznaczyła, iż nowelizacja umożliwia uzyskanie takiej pomocy wyłącznie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Niestety, wciąż przy braku ustaw o psychologu i psychoterapeucie nie jesteśmy w stanie zweryfikować wszystkich osób, które mogą udzielać takiej pomocy. Być może w przyszłości izba wyższa pochyli się nad dalszymi zmianami, jednak w tej chwili przewidujemy pomoc w ramach pierwszego poziomu referencyjnego, aby osoby, które udzielają takiego wsparcia były pewne i sprawdzone – stwierdziła.
Radca prawny z Krakowa, Artur Gontarczyk, reprezentujący Polską Federację Ruchów Obrony Życia, wyraził opinię do ustawy odnosząc się do kwestii praw rodzicielskich. Jego zdaniem, nowelizacja narusza ograniczenia dotyczące praw rodzielskich, bo te – jak wskazał – mogą być ograniczone w drodze ustawy lub orzeczenia sądu, a nie rozporządzenia.
– Taka konstrukcja zapisów zarusza art. 48 ust. 2 konstytucji, a więc jest niekonstytucyjna – ocenił.
– Pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, brzmi: czy możliwości korzystania ze świadczeń zdrowotnych opisanych w ustawie nie naruszają istoty praw rodzicielskich – wskazał.
Przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia Marta Golbik w odpowiedzi zwróciła uwagę, iż nowelizacja będzie dotyczyła niewielkiej grupy osób, ponieważ większość małoletnich dostaje wsparcie ze strony rodziców.
– Ustawa nie jest wtedy do nie czego potrzebna, bo jeżeli rodzic ma prawidłowe relacje ze swoim dzieckiem i jeśli dziecko zgłasza się do niego z prośbą o pomoc, to rodzic uda się z nim do specjalisty. Ustawa jest skierowana do młodych osób, które czują, iż mają poważne problemy, jednak nie mogą pójść po pomoc do specjalisty, bo nie ma na to zgody rodzica, a są tego różne powody – czasami rodzice nie chcą przyznać, iż ich dziecko ma problem i potrzebuje pomocy, ale są też tacy rodzice czy opiekunowie, którzy kompletnie nie rozumieją, z czym walczy ich dziecko – tłumaczyła.
– Chcielibyśmy, aby dzisiaj nie mówiło się o władzy radzicielskiej. Są organizacje, które nie chcą dopuścić w swoim myśleniu tego, iż młody człowiek jest samodzielny, samodzielnie myśli i może bez rodziców podejmować decyzje. Jeszcze raz podkreślę, iż w tej ustawie udział rodzica jest od początku do końca zapewniony – wyjaśniła Golbik.
Przedstawiciel Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży Miłosz Kozikowski podkreślił, iż ustawa zapewniająca wsparcie psychologiczne młodym ludziom wychodzi naprzeciw najpilniejszym potrzebom w zakresie ich zdrowia w dobie wzrostu znaczenia technologii, sztucznej inteligencji i kultury przemocy.
Nowelizację poparła także przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Dziecka Weronika Snoch.
Senacka Komisja Zdrowia zdecydowała, iż zarekomenduje Senatowi przyjęcie nowelizacji bez poprawek.