Stan zdrowia ma ogromny wpływ na naszą codzienność, co obejmuje także pracę. Z tego względu w polskich przepisach uwzględniono prawo do zwiększonej puli urlopu wypoczynkowego dla określonej grupy pracowników, a konkretnie osób z niepełnosprawnością zatrudnionych na umowie o pracę. Należy przy tym zaznaczyć, iż posiadanie orzeczenia nie zawsze jest równoznaczne z dłuższym wypoczynkiem. Kto dokładnie zatem z tego skorzysta?
REKLAMA
Zobacz wideo Ile powinniśmy mieć wolnego? [SONDA]
Ile dni urlopu przysługuje z orzeczeniem o niepełnosprawności? O tych przepisach muszą pamiętać pracownicy i pracodawcy
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby z niepełnosprawnością dotyczy pracowników z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Kwestię tę reguluje art. 19. ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nim w takich przypadkach będzie nam przysługiwać dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym. Nie skorzystamy z nich, jeżeli przysługuje nam już inny urlop dodatkowy wynikający z odrębnych przypisów. o ile natomiast wspomniany inny urlop dodatkowy przysługuje nam w wymiarze mniejszym niż 10 dni, dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby z niepełnosprawnością jest traktowany priorytetowo i ostatecznie otrzymujemy dodatkowe 10 dni. Oznacza to, iż ostatecznie nasz urlop wypoczynkowy wyniesie:
30 dni w roku kalendarzowym, jeżeli nasz staż pracy jest krótszy niż 10 lat (dla pracowników bez orzeczenia jest to 20 dni);
36 dni w roku kalendarzowym, jeżeli nasz staż pracy wynosi co najmniej 10 lat (dla pracowników bez orzeczenia jest to 26 dni).
Co ważne, prawo do pierwszego urlopu dodatkowego nabywamy po przepracowaniu jednego roku po dniu przyznania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Ponadto portal Infor przypomina, iż w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze pracy, dodatkowa pula dni wolnych będzie proporcjonalnie mniejsza (np. pięć dni przy połowie etatu). Co jeszcze warto wiedzieć o omawianym urlopie?
Czy dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej przechodzi na następny rok? O tym warto pamiętać pod koniec roku
Wiele osób zastanawia się, co dzieje się z dodatkowym urlopem dla osób z niepełnosprawnością, jeżeli nie wykorzystamy go w danym roku kalendarzowym. W świetle prawa jest on traktowany tak jak podstawowa pula dni urlopu wypoczynkowego, co oznacza, iż niewykorzystane dni przechodzą na następny roku jako urlop zaległy. Takie dni należy wykorzystać najpóźniej do 30 września następnego roku.
Zobacz też: Zapłacą za opiekę nad rodzicem. ZUS informuje. Tylko kilka warunków
Na koniec warto przypomnieć, iż osoby z niepełnosprawnością mają zagwarantowane również inne prawa ułatwiające im łączenie pracy z potrzebami zdrowotnymi. Zalicza się do tego krótszy czas pracy, dodatkowe przerwy w pracy, zwolnienia od pracy na turnus rehabilitacyjny, zabiegi lub badania. Pracownicy ci nie mogą wykonywać obowiązków w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.