Trudności w relacji z innymi

psychocare.pl 1 rok temu

Człowiek jest istotą społeczną więc potrzebuje relacji z innymi. Kwestia budowania dobrych relacji jest bardzo ważna dla naszego życia i w dużej mierze właśnie od dobrych relacji zależy nasze zadowolenie. Dla większości osób najważniejszą oznaką szczęścia są dobre relacje z ludźmi.

Problemy w relacji z innymi

Niektóre z nich są następujące:

  • Historia życia.

Osoby z rodzin dysfunkcyjnych boją się budowania relacji. Cierpią, bo chcą głębokich więzi a jednocześnie nie wiedzą jak się je buduje. Nie mieli odpowiednich wzorców. Dorastali w atmosferze pełnej napięcia, nieporozumień, pretensji i złości. Nie chcą dla siebie takiego życia, a jednocześnie przy najmniejszym sygnale zapowiadającym, taki sposób funkcjonowania w relacji, po prostu uciekają.

  • System wychowawczy.

System rodzinny, w którym zostały wychowane dzieci był pełen sprzeczności, nieprzewidywalności i napięcia. Rodzice nie utrwalili w nich przekonań dotyczących siebie, świata i systemu wartości jakim powinni się kierować. Czują się niepewnie i boją się zdominowania, utraty własnej osobowości, dlatego nie chcą wchodzić w relacje.

  • Lęk przed porzuceniem.

Takie osoby są niepewne siebie. Nie otrzymały poczucia bezwarunkowej akceptacji, rodzice nie zbudowali z nimi więzi i bliskości. Nie otrzymały od rodziców bazy, która pozwalałaby im zbudować poczucie bezpieczeństwa. Rodzice często nie interesowali się dzieckiem i jego potrzebami w związku z tym nie czuło się ono ważne i przyjęte takie jakim było. Nie mogło liczyć na wsparcie, przytulenie, na zaspokajanie potrzeb emocjonalnych. Dominuje w nich lęk przed ponownym zranieniem i odrzuceniem. Jako dorośli uciekają przed relacją.

  • Wybór.
  • Niektórzy akceptują brak bliskich relacji z innymi. Wybierają samotność i życie według własnych zasad. Realizują się w wybranych przez siebie dziedzinach i świadomie wybierają swój samotniczy styl życia. Zdarza się, iż mają potrzeby bycia w głębszych relacjach, ale zdają sobie sprawę, iż sami wybrali takie życie i ponoszą tego konsekwencje. Jest to czasami trudne, ale jest akceptowalne w imię wyższych wartości (np. duchowych).

Trudności w budowaniu relacji z innymi mogą być też spowodowane niską samooceną, zaburzonym poczuciem własnej wartości, różnego rodzaju nerwicami, fobiami społecznymi albo depresją. Warto wtedy poszukać pomocy specjalisty.

Jakie trudności napotykamy w budowaniu relacji?

Relacja z drugim człowiekiem może powodować różnego rodzaju trudności. W kontaktach z innymi ludźmi można doświadczać różnorakich problemów wynikających:

o ze stawiania granic innym ludziom;

o z komunikacji,

o z ustalania kompromisu;

o z lęku przed nawiązywaniem kontaktu lub unikaniem interakcji;

o z wyrażania swoich opinii, potrzeb i oczekiwań;

o z przyjmowania krytyki i ocen;

Bardzo ważne jest, aby pomimo trudności starać się budować odpowiednie relacje. W większości potrzebujemy innych, aby czuć się spełnionymi w życiu.

Budowanie satysfakcjonujących relacji jest procesem, który wymaga czasu, jest złożony i czasami trudny. Wymaga wysiłku. Warto jest mieć pomoc w tym procesie. Warto poszukać dobrego psychoterapeuty lub psychologa, który poda pomocną dłoń. W takich momentach warto zapoznać się z ofertą Psychocare i zastanowić się nad potrzebnym rodzajem wsparcia.

Co zrobić, aby zbudować satysfakcjonujące relacje?

1. Uświadomić sobie, iż wszyscy mamy takie same potrzeby i pragnienia (potrzebę zrozumienia, docenienia, realizacji siebie).

2. Wypracować w sobie umiejętność słuchania innych.

3. Powstrzymywać się przed ocenianiem i osądzaniem.

4. Zrozumieć, iż jesteśmy różni, każdy ma inne uwarunkowania. Różnimy się wychowaniem, inteligencją, doświadczeniami itp.

5. Szczere i konkretnie doceniać innych.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pracują z pacjentami, chcącymi poprawić relacje z innymi. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www https://psychocare.pl/umow-sie-na-wizyte/ lub mailowo bądż telefonicznie.

Idź do oryginalnego materiału