Rozmawiali o tym w Tarnowie przedstawiciele szkół, stowarzyszeń i instytucji podczas konferencji w Ratuszu. Jej organizatorem byli: Województwo Małopolskie i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.
Współczesna rodzina mierzy się z wieloma trudnościami i wyzwaniami mówi Marta Malec–Lech z zarządu województwa małopolskiego.
– Musimy bardzo wspierać rodziny, promować rodzinę jako podstawową i najważniejszą komórkę w naszym społeczeństwie. Urząd Marszałkowski przez te lata starał się cały czas wspierać rodzinę poprzez realizację licznych programów i projektów. W ostatnim przyjęciu strategii rozwoju Województwa Małopolskiego wszystkie działania jakie będą na przestrzeni tych kolejnych lat realizowane zostaną ukierunkowane przede wszystkim na rodzinę, tak aby została ona wsparta duchowo jak i materialnie.
To, iż dziś wiele problemów dotyka rodzinę świadczą także dane Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie. Wicedyrektor, psycholog Ewa Faliszek-Podgórska mówi, iż przybywa nowych dzieci, którym trzeba pomóc.
– Jest trudno i chyba jest gorzej niż kiedyś. Zgłasza się do nas coraz więcej rodziców. Od początku roku szkolnego, czyli od września do marca zarejestrowaliśmy 2 tysiące nowych dzieci. To jest ogromnie dużo. Coraz więcej jest problemów natury emocjonalnej, psychicznej, wychowawczej, a także szkolnych.
Przedszkole i szkoła mają istotną rolę w procesie wspomagania wychowawczej roli rodziny podkreśla Małgorzata Jaśko z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
– Szkoła ma wspierać rodzinę, mówimy iż szkoła i rodzina to są dwa odmienne środowiska wychowawcze, ale łączy je dobro dziecka, jako główna wartość. My dziś pokazujemy ten kierunek od szkoły do rodziny. Cały czas myślimy w takich kategoriach jak tworzyć taką wspólnotę wartości, jak pokazywać, iż można wspólnie działać, iż to nie my narzucamy rodzinie jakieś rozwiązania, ale
wspólnie działamy, mamy wspólne cele.
Gościem konferencji była Roksana Szczypta-Szczęch z Instytutu Pamięci Narodowej, która mówiła o bł. Rodzinie Ulmów.
– Patrząc na całą rodzinę, na dzieci i małżeństwo można powiedzieć, iż tu jest taka wzajemność relacji. Występowało ciepło w tej rodzinie i oni byli otwarci na życie, na niesienie pomocy innym ludziom. To nie realizowało się wyłącznie podczas okupacji niemieckiej. To już było widoczne przed wybuchem wojny. Rodzina, która żyła ubogo była zawsze otwarta na innych ludzi.
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Piotr Cebula mówił, iż Kościół towarzyszy rodzinie i ją wspiera. Takim miejscem, gdzie bezpłatnie można uzyskać pomoc są poradnie rodzinne.
– Był czas kiedy mocno akcentowano przygotowanie do małżeństwa, sprawy związane z bioetyką, a dziś widzimy, iż oprócz tego, trzeba wyjść ku małżonkom, którzy przeżywają trudności i sieć parafialnych poradni rodzinnych w tym kierunku jest ustawiona. W diecezji jest 76 parafialnych poradni rodzinnych, w których działa 286 doradców życia rodzinnego.
Ruchy i stowarzyszenia katolickie także wspierają rodziny. Taką rolę ma także Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, które było współorganizatorem konferencji.
– Nasze stowarzyszenie od 31 lat pomaga rodzinie, wychodzi naprzeciw potrzebom rodziny. Organizujemy konferencje, spotkania, organizujemy rekolekcje, pielgrzymki. Dzisiaj rodzina też potrzebuje pomocy, troski o nią. My jako członkowie stowarzyszenia niesiemy pomoc rodzinom, zajmujemy się także osobami chorymi
– mówił prezes Stanisław Klimek.
Patronat nad konferencją objęło Radio RDN Małopolska.