Trikapryna pomaga w dotąd nieuleczalnej miażdżycy

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Suplementacja diety trikapryną zmniejsza miażdżycowe złogi w tętnicach wieńcowych i powoduje ustąpienie objawów u pacjentów z oporną na leczenie postacią choroby wieńcowej: waskulopatią serca i mięśni ze złogami trójglicerydów (TGCV) – informuje pismo „European Heart Journal”.

W chorobie niedokrwiennej serca (ChNS) dochodzi do zwężenia lub choćby zamknięcia tętnic wieńcowych, dzięki którym krew dostarcza mięśniowi sercowemu tlenu i składników pokarmowych. ChNS często prowadzi do zawału serca i jest główną przyczyną zgonów na całym świecie. W leczeniu stosuje się preparaty obniżające poziom cholesterolu i stenty uwalniające leki, jednak niektórzy pacjenci wydają się oporni na leczenie.

Waskulopatia serca i mięśni ze złogami trójglicerydów (TGCV) to stosunkowo rzadko występująca choroba, w której na skutek zaburzeń rozkładu lipidów w komórkach naczynia krwionośne ulegają zwężeniu przez zmiany miażdżycowe z odkładaniem się trójglicerydów (TG). Część pacjentów opornych na standardowe terapie ma właśnie niezdiagnozowaną TGCV.

– Prawie 15 lat temu zidentyfikowaliśmy nowy rodzaj choroby wieńcowej zwany kardiomiowaskulopatią ze złogami trójglicerydów, w której tętnice wieńcowe są zatykane przez złogi generowane przez wadliwy wewnątrzkomórkowy rozpad trójglicerydów w komórkach mięśni gładkich naczyń – mówi główny autor badania, Ken-ichi Hirano z uniwersytetu w Osace. – Ten mechanizm odróżnia TGCV od klasycznej miażdżycy wywołanej cholesterolem i odpowiada za pacjentów, którzy są oporni na standardowe leki na ChNS.

Naukowcy z Osaki opracowali kryteria diagnostyczne dla TGCV i wykazali, iż jest szczególnie powszechna u pacjentów z cukrzycą i tych, którzy przeszli hemodializę. przez cały czas jednak brakowało skutecznego leczenia.

Autorzy postanowili wypróbować trikaprynę, dostępny w handlu suplement diety, który wspomaga rozpad lipidów w komórkach mięśnia sercowego. Opisują dwóch pacjentów po sześćdziesiątce z oporną na leczenie dusznicą bolesną i cukrzycą. Po zdiagnozowaniu TGCV zaczęli przyjmować trikaprynę i ich objawy poprawiły się w ciągu kilku miesięcy. Kontrolna koronarograficzna tomografia komputerowa wykazała wyraźne zmniejszenie się zmian miażdżycowych z poszerzeniem światła tętnic wieńcowych.

– Donosimy o niezwykłej regresji rozlanej miażdżycy tętnic wieńcowych u dwóch pacjentów z TGCV – wskazuje Ken-ichi Hirano. – Obaj cierpieli na oporny na leczenie ból w klatce piersiowej i cukrzycę do momentu rozpoznania TGCV, a późniejsze spożycie trikapryny w diecie doprowadziło do złagodzenia objawów.

– Chociaż regresja miażdżycy tętnic po obniżeniu poziomu lipidów w surowicy jest dobrze opisana, to pierwsze doniesienie o regresji spowodowanej zwiększoną lipolizą trójglicerydów w komórkach i jako takie jest koncepcyjnie nowym sposobem leczenia miażdżycy tętnic wieńcowych – zaznacza Ken-ichi Hirano.

Biorąc pod uwagę, iż nie wszyscy pacjenci reagują na obecne metody leczenia ChNS, wyniki nowego badania torują zdaniem autorów drogę do ustalenia wielopłaszczyznowego podejścia do leczenia choroby wieńcowej serca.
Idź do oryginalnego materiału