Trening personalny

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Trening personalny to starannie przemyślana i zaplanowana przez doświadczonego, przeszkolonego trenera personalnego jednostka treningowa. Wszystkie ćwiczenia dobrane są do indywidualnych potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej, realizowane są natomiast pod czujnym okiem trenera. Dużą zaletą jest szybka widoczność efektów ćwiczeń oraz eliminacja błędów treningowych, które mogą mieć miejsce podczas samodzielnych ćwiczeń.

Jak wygląda trening personalny?

Profesjonalny trening personalny (pierwsze spotkanie z trenerem) powinien rozpocząć się przeprowadzeniem wywiadu z klientem. Taki wywiad składa się z 2 ważnych części:

  • pytania dotyczące celu treningu i możliwości osoby ćwiczącej – cel treningowy, wcześniejsze doświadczenie ze sportem, stopień motywacji, ilość dni treningowych, preferowane godziny ćwiczeń, najsłabsze i najmniej rozciągnięte partie ciała, ogólna ocena sprawności fizycznej, stosunek do aktywności fizycznej, styl życia i charakter pracy;
  • pytania dotyczące stanu zdrowia – przebyte i przewlekłe choroby, kontuzje, jakiekolwiek problemy zdrowotne, przyjmowane leki (w tym antykoncepcyjne).

Trener musi również pozyskać informacje na temat wieku, wagi i wzrostu osoby ćwiczącej. Bardzo często zaleca wykonanie kilku prostych ćwiczeń, aby na ten podstawie ocenić postawę ciała i technikę w podstawowych kombinacjach ruchowych. Dzięki temu ma możliwość przygotowania bezpiecznego i efektywnego planu treningowego.

Każdy kolejny trening personalny jest już starannie zaplanowanym zestawem ćwiczeń, dobranych indywidualnie do potrzeb klienta. Rozpoczyna się rozgrzewką (10-15 minut ćwiczeń aerobowych, w pełnym zakresie ruchomości stawów), po czym następuje część adekwatna trwająca 30-45 minut, w zależności od danej osoby ćwiczącej. Przebieg części adekwatnej różni się w zależności od wielu czynników, a przede wszystkim od celu treningowego. Trening kończy się częścią wyciszającą, trwającą 5-10 minut. Najczęściej miejsce mają wówczas ćwiczenia oddechowe i rozciągające.

Zalety treningu personalnego

Ćwiczyć można samodzielnie w domu lub na siłowni, można jednak skorzystać z pomocy trenera personalnego. Jakie zalety ma ta druga opcja?

  • ćwiczenia są bezpieczne i nie przyczyniają się do kontuzji narządu ruchu, co jest bardzo ważne zwłaszcza u osób początkujących, które nie potrafią jeszcze ergonomicznie i prawidłowo wykonywać niektórych ćwiczeń – trener personalny obserwuje technikę prowadzenia ruchu i gwałtownie koryguje błędy, jeżeli się pojawią;
  • trening jest efektywny – trener personalny to osoba przeszkolona i doświadczona, która dobrze wie, jak osiągnąć zaplanowany efekt treningowy. Samodzielne dobieranie ćwiczeń często jest znacznie mniej efektywne, a my zastanawiamy się, dlaczego nie widzimy postępów;
  • pojawia się większa motywacja – konieczność przyjścia na trening personalny oraz fakt, iż obserwuje nas trener, często jest ogromną motywacją do tego, aby nie tylko przyjść na trening, ale również aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia dając z siebie 100%. Trener dopinguje i motywuje, co również wpływa na efekty i świadomość dążenia do celu;
  • ćwiczenia są ciekawsze i urozmaicone – zwłaszcza, jeżeli trening odbywa się na siłowni, gdzie mamy dostęp do rozmaitych sprzętów i akcesoriów treningowych. Dzięki temu możemy w interesujący sposób angażować wszystkie partie mięśniowe, w zależności od potrzeb.

Nie zapominajmy, iż sam trening to nie wszystko. Aby osiągnąć zamierzony cel, równie kluczowa jest dieta. Bez względu na to czy chcemy schudnąć czy może zbudować masę mięśniową. Dlatego warto współpracować z trenerem personalnym, który jednocześnie zajmuje się dietetyką i ustalaniem planów żywieniowych, ewentualnie z trenerem personalnym, który dodatkowo współpracuje z zaufanym dietetykiem. Dzięki temu kompleksowo pracujemy nad swoim ciałem i zdrowiem.

Ile kosztuje trening personalny?

Cena za pojedynczy trening personalny może różnić się w zależności od doświadczenia trenera, miejsca ćwiczeń, a choćby miasta, w którym odbywać się będzie trening. Przeważnie waha się w zakresie 100-200 zł. Musimy jednak mieć na uwadze, iż jeden trening to za mało, dlatego większość osób decyduje się na zakup pakietu spotkań.

Dla kogo trening personalny?

Trening personalny to rozwiązanie dla wszystkich. Sprawdzi się w przypadku osób dopiero zaczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Wyeliminuje ewentualne błędy i złą technikę ćwiczeń już na samym początku oraz sprawi, iż gwałtownie osiągniemy swój cel. Równie dobrze z treningów personalnych mogą korzystać sportowcy i osoby ćwiczące wiele lat, które chcą szybciej osiągnąć zaplanowany cel treningowy lub które po prostu preferują ćwiczenia pod okiem doświadczonej osoby. Na treningi personalne coraz częściej decydują się osoby starsze, aby tym samym zadbać o kondycję i wydolność oraz jak najdłużej zachować sprawność.



Polecane produkty:
Roller do masażu
Piankowy, wysokiej jakości roller do masażu wykorzystywany jest do rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Idealnie nadaje się dla osób aktywnych fizycznie. Może posłużyć zarówno przed treningiem w ramach rozgrzewki zwiększając elastyczność więzadeł ... Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Santana J., Trening funkcjonalny, Wydawnictwo DB Publishing, Warszawa 2017.
  2. Rippetoe M., Bradford S., Baker A., Programowanie treningu siłowego, Wydawnictwo Galaktyka, Wrocław 2019.
Idź do oryginalnego materiału