Trening medyczny

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Trening medyczny ma na celu podtrzymanie sprawności fizycznej lub poprawienie jej, z jednoczesnym oddziaływaniem na problem zdrowotny pacjenta, jeżeli taki istnieje. U zdrowych osób ma na celu przede wszystkim naukę prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń i oddziaływanie na najsłabsze partie ciała celem ich wzmocnienia lub poprawienia ogólnej wydolności. Wszystko to przekłada się na lepszy stan zdrowia i samopoczucie.

Trening medyczny – na czym polega?

Najczęściej trening medyczny prowadzony jest przez fizjoterapeutę. Przede wszystkim nie należy mylić treningu medycznego z treningiem motorycznym. Trening motoryczny ukierunkowany jest na poprawę mocy, siły, szybkości, wytrzymałości bądź gibkości. Trening medyczny bazuje również na stabilizacji ciała i likwidowaniu zdiagnozowanych problemów zdrowotnych. Początkowo fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad oraz wykonuje wybrane testy funkcjonalne, które pozwolą ocenić m.in. siłę mięśniową, koordynację, równowagę czy wydolność poszczególnych mięśni. Następnie ustala indywidualny plan treningowy, w którym istotnym aspektem jest równowaga pomiędzy ćwiczeniami mobilnościowymi, a stabilizacyjnymi i koordynacyjnymi. Bazą są ćwiczenia wzmacniające mięśnie CORE, czyli mięśnie głębokie odpowiedzialne za wydolność całego narządu ruchu i wpływające na prawidłową postawę ciała.

Trening medyczny powinien odbywać się 1-3 razy w tygodniu, w zależności od wskazań i prywatnych potrzeb osoby ćwiczącej. Podczas treningu fizjoterapeuta na bieżąco koryguje ewentualne błędy techniczne, a z każdym kolejnym treningiem urozmaica go o nowe ćwiczenia, zgodnie ze wzrastającymi umiejętnościami pacjenta. Taki trening powinien trwać około 60 minut, włącznie z rozgrzewką oraz częścią wyciszającą.

Trening medyczny – dla kogo?

Trening medyczny znajduje zastosowanie przede wszystkim przy:

  • wadach postawy, np. skolioza, plecy okrągłe, wdowi garb, kolana koślawe, płaskostopie;
  • doznanych urazach i kontuzjach narządu ruchu, celem bezpiecznego powrotu do pełnej sprawności;
  • bólach kręgosłupa;
  • siedzącym trybie życia, powodującym bóle mięśni i inne problemy zdrowotne (jak również gdy jeszcze nie wystąpiły żadne dolegliwości, celem ich profilaktyki);
  • rozmaitych chorobach przewlekłych, w przebiegu których dochodzi do osłabienia mięśni lub zaburzeń koordynacji (np. różnego rodzaju dystrofie mięśniowe);
  • nietrzymaniu moczu i obniżeniu narządu rodnego u kobiet.

I wielu innych. Na trening medyczny mogą zdecydować się kobiety po połogu, celem powrotu do wydolności i sprawności, jak również osoby starsze, które chcą zadbać o siebie. Sprawdzi się idealnie bez względu na wiek. choćby wówczas, gdy pacjent nie posiada większych problemów zdrowotnych, jednak chce wzmocnić swój gorset mięśniowy. Udowodniono, iż znaczna większość społeczeństwa walczy ze zbyt słabymi mięśniami CORE.

Trening stabilizacji centralnej – na czym polega?

Zgodnie z definicją, trening stabilizacyjny ma na celu przywrócenie umiejętności kontrolowania ruchu poprzez eliminowanie zbędnych stopni swobody. Tego typu ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie i zapobiegają kontuzjom, ale także sprawiają, iż większa ilość włókien mięśniowych pracuje efektywniej. Podsumowując, wzmacniają gorset mięśniowy otaczający tułów zarówno z przodu, jak i z tyłu. Trening stabilizacji centralnej jest nieodłącznym elementem kompleksowo prowadzonej fizjoterapii wielu problemów zdrowotnych. Warto pamiętać, iż pojawienie się bólu podczas ćwiczeń jest bezwzględnym wskazaniem do zaprzestania wykonywania danego ćwiczenia i zamiany go na inne.

Kto prowadzi trening medyczny?

Treningi medyczne najczęściej prowadzi fizjoterapeuta przeszkolony w tym kierunku. Posiada on ugruntowaną wiedzę na temat anatomii, fizjologii i funkcjonowania ludzkiego ciała, a także mechanizmów działających w przypadku urazów i przeciążeń aparatu ruchu. Dodatkowo dokładnie zna patofizjologię wielu problemów zdrowotnych i umiejętnie łączy treningi medyczne z indywidualną terapią manualną. Dzięki temu pacjent ma pewność, iż leczenie przyniesie oczekiwane efekty, zaś treningi będą bezpieczne i skuteczne. Trenerem medycznym może jednak zostać trener personalny, który również przejdzie odpowiednie szkolenia, choć wciąż nie będzie on mógł prowadzić terapii leczniczej.



Polecane produkty:
Roller do masażu
Piankowy, wysokiej jakości roller do masażu wykorzystywany jest do rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Idealnie nadaje się dla osób aktywnych fizycznie. Może posłużyć zarówno przed treningiem w ramach rozgrzewki zwiększając elastyczność więzadeł ... Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Kaniewska K., Konarzewski P., Rozwadowska E., Terlikowski R., Trening stabilizacji centralnej, Białystok 2011.
  2. Santana J., Trening funkcjonalny, Wydawnictwo DB Publishing, 2017.
Idź do oryginalnego materiału