Trądzik odwrócony to choroba wielogenowa

termedia.pl 3 godzin temu

Zgłębianie patofizjologii chorób przewlekłych to żmudna praca, której efekty może i nie przynoszą korzyści natychmiastowych, ale długofalowo pozwalają na poszerzanie metod diagnostyki i celowanego leczenia.



Trądzik odwrócony to choroba, której częstość występowania jest mocno niedoszacowana. Wśród pacjentów dotkniętych tą chorobą notuje się zwiększoną częstość występowania chorób układu krążenia i zaburzeń metabolicznych, w tym nadciśnienia, choroby wieńcowej, zespołu metabolicznego i otyłości. Pojawia się tu pokusa skrótu myślowego, w którym za trądzik odwrócony miałyby odpowiadać zwiększona masa ciała i zwiększone (głównie wskutek modyfikowalnych czynników) ryzyko sercowo-naczyniowe. A co, jeżeli istnieje tu wspólny mianownik? Ważnych danych dostarcza najnowsza publikacja z „The JAMA Dermatology”.

Zespół duńskich badaczy wykorzystał metodę wielogenowego szacowania skali ryzyka w celu zbadania zależności między występowaniem trądziku odwróconego a chorobą wieńcową i cukrzycą oraz zidentyfikowania zmian w proteomie osocza u osób pochodzenia europejskiego z brytyjskiego Biobanku - czyli populacji dość reprezentatywnej także i w naszej szerokości geograficznej. Do badania włączono 391 481 osób (mediana wieku 58 lat), a uzyskane wyniki dostosowano do takich czynników, jak płeć, wiek, wskaźnik masy ciała i status palenia tytoniu.

Trądzik odwrócony okazał się istotnie powiązany ze zmienioną ekspresją aż 58 białek osocza. Warianty genetyczne predysponujące do wystąpienia trądziku odwróconego korelowały istotnie z wariantami związanymi z chorobą wieńcową, cukrzycą i poziomem cholesterolu HDL, trójglicerydów i białka C-reaktywnego w osoczu. W porównaniu z grupą niskiego ryzyka, genetyczna predyspozycja do ropnego apokrynowego zapalenia gruczołów potowych (liczba zidentyfikowanych genów predysponujących powyżej 75. centyla) wiązała się z co najmniej 9 proc. wzrostem ryzyka choroby wieńcowej i 13 proc. większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Szacunki pozostały spójne, gdy uwzględniono jedynie incydenty sercowo-naczyniowe i cukrzycę.

Odkrycia te sugerują, iż wysokie ryzyko genetyczne trądziku odwróconego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem późniejszej choroby wieńcowej i cukrzycy oraz zmienionym składem proteomu osocza. Według autorów uzasadnione są dodatkowe badania zidentyfikowanych białek i ich potencjalnej roli jako celów leków.

Idź do oryginalnego materiału