Towarzyskie i optymistyczne. 8 nieoczekiwanych korzyści z wychowania empatycznego dziecka

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Empatia to cecha, która pomaga dzieciom w życiu być bardziej otwartymi i towarzyskimi. fot. Annie Spratt/Unsplash


Empatia jest cechą, którą warto w dziecku pielęgnować, bo dzięki niej będzie ono bardziej otwarte, towarzyskie i odnoszące sukcesy w życiu. Nie każdy wie, iż empatia wspiera inteligencję emocjonalną i pozytywnie wpływa na uczenie się dziecka. Oto 8 korzyści, jakie z empatii dziecka ma ono samo i jego otoczenie.


Empatia to umiejętność zrozumienia emocji innych i postawienia się w ich sytuacji.

Jeśli masz dziecko z dużą empatią, warto o nią dbać. Dzięki niej kilkulatek będzie bardziej otwarty, towarzyski, charyzmatyczny i optymistyczny.

Empatycznym dzieciom jest się łatwiej uczyć i zaskarbiać sobie sympatię wśród kolegów. zwykle maluchy z dużą empatią mają grono oddanych przyjaciół.


Empatia dziecka to jego siła


Empatia to cecha, o której często rodzice zapominają, a która sprawia, iż dzieci są wyjątkowo wrażliwe i czułe. To przede wszystkim umiejętność postawienia się na czyimś miejscu i zrozumienia tego, czego dana jednostka doświadcza. jeżeli więc twój maluch odznacza się dużą dozą empatii, powinnaś się cieszyć. Choć wielu rodziców martwi się o dzieci, które są osobami empatycznymi ("Czy da sobie radę w brutalnym świecie?"), ich wrażliwość jest pozytywną cechą, która zwiększa np. inteligencję emocjonalną.

Empatia dla wielu jest cechą naturalną, której każdy człowiek ma choć odrobinę. Nie jest to do końca prawda, bo empatii każdy z nas uczy się przez całe życie, ale niektóre jednostki mają jej więcej niż reszta. jeżeli widzisz, iż twój maluch jest bardziej współczujący niż rówieśnicy, warto, wychowując go, skupić się na tym, by rozwijać jego empatię. To przynosi 8 nieoczekiwanych korzyści tobie, jemu i światu.

1. Pomaga w budowaniu umiejętności społecznych


Empatia sama w sobie jest podstawą relacji społecznych i tego, jak każdy z nas odnajduje się w społeczeństwie. Świadczy o zrozumieniu dla otaczających nas ludzi, dlatego bez niej nie udają się związki i relacje. Dziecko, które ma dużo empatii, będzie świetnie radziło sobie w towarzystwie, będzie otwarte i świetnie rozumiejące odczucia i zachowania innych. Interakcje społeczne będą dla niego czymś naturalnym.

2. Pomaga w nauce


Aby chłonąć wiedzę, trzeba być otwartym na to, co mamy przyswoić. Nauka to czasem umiejętność postawienia się na miejscu kogoś innego i zrozumienie jego intencji (np. w przypadku nauki procesów historycznych). To adekwatnie opiera się tylko i wyłącznie na empatii i umiejętności zrozumienia czyichś racji.

3. Buduje współczucie


Bez empatii nie ma współczucia. Ci, którzy potrafią postawić się w sytuacji innych, są bardziej wyrozumiali, przeżywają emocje wraz z bliskimi i mają umiejętność widzenia problemów z ich perspektywy, więc są świetnymi słuchaczami i przyjaciółmi.

4. Wzmacnia inteligencję emocjonalną


Inteligencja emocjonalna to m.in. umiejętność rozumienia i zarządzania własnymi emocjami. Posiadając empatię, budujemy również w sobie zrozumienie dla emocji innych. Dzieci empatyczne i z wysoką inteligencją emocjonalną świetnie rozumieją więc innych i ich trudne stany emocjonalne.

5. Zachęca do tolerancji i akceptacji innych


Jeśli komuś brakuje empatii, nie będzie miał też wyrozumiałości i tolerancji dla różnych przekonań czy wartości, które inni wyznają. Empatyczne dziecko będzie miało łatwość w odkładaniu na bok uprzedzeń, nie będzie zauważało różnic między sobą i kolegami, a także będzie doskonale rozumiało rozterki rówieśników, choćby jeżeli ono sam ich nie doświadcza.

6. Zapewnia większe sukcesy


Osoby, które są empatyczne, częściej w życiu odnoszą sukcesy. Nie tylko na polu zawodowym w dorosłym życiu, ale także w relacjach międzyludzkich i w edukacji. Dziecku, które jest wyrozumiałe, łatwiej znaleźć ścieżkę, którą chce dążyć w dalszym życiu.

7. Sprzyja satysfakcji związanej z przyjaźniami i związkami


Dziecko, które jest empatyczne, jest również bardziej otwarte, towarzyskie i charyzmatyczne. Taka osoba, która umie "wejść w czyjeś buty" i wie, jakie emocje towarzyszą jego rozmówcom, zaskarbia sobie sympatię. Przez to ma mnóstwo oddanych znajomych i przyjaciół, którzy wiedzą, iż zawsze mogą liczyć na jego pomoc.

8. Pomaga się rozwijać


Empatia nie tylko wspiera umiejętność uczenia się. Przez całe życie człowiek musi zmieniać się, dostosowywać i rozwijać fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Posiadanie umiejętności wejścia w czyjąś sytuację i zrozumienie innej perspektywy pomagają w tym rozwoju. To pomaga w przystosowaniu się do wielu sytuacji w życiu.

Źródło: awarenessact.com


Idź do oryginalnego materiału