Torontońscy lekarze mówią o rozprzestrzenianiu się „zabójczej” choroby i zalecają szczepienia

bejsment.com 1 dzień temu

W związku ze wzrostem liczby przypadków miejska jednostka zdrowia publicznego i lekarze wzywają ludzi do zaszczepienia się przeciwko potencjalnie śmiertelnej chorobie bakteryjnej.

W tym roku Toronto Public Health (TPH) odnotowało 14 potwierdzonych przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej (IMD), co stanowi ponad dwukrotność poprzedniej średniej wynoszącej sześć przypadków rocznie.

– To znaczny wzrost, a przecież nie jesteśmy jeszcze w połowie roku – powiedziała w dr Vinita Dubey, zastępca dyrektora medycznego ds. zdrowia w Toronto.

Wskazała również, iż szczep choroby o nazwie W-135, który zwykle nie występuje powszechnie w Kanadzie, już okazał się śmiertelny.

– Umarło jedno dziecko i jedna osoba dorosła. To bardzo tragiczne zgony – powiedziała Dubey.

IMD to rzadka, ale zagrażająca życiu infekcja bakteryjna, która może zainfekować mózg i rdzeń kręgowy, powodując zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i krwiobieg, powodując posocznicę. Według Health Canada najczęściej zakażeniu ulegają nastolatki i niemowlęta. Aż 10 procent wszystkich pacjentów z IMD umiera .

Rozprzestrzenianie się IMD budzi w tej chwili szczególne zaniepokojenie agencji zdrowia w związku ze zbliżającym się sezonem letnich podróży i częstą organizacją dużych, gęsto zaludnionych wydarzeń. Lekarze wskazują również, iż wiele dzieci przez cały czas zalega ze szczepieniami, które przegapiły podczas nauki zdalnej w czasie pandemii Covid-19.

Szczep W-135 przyczyną hospitalizacji

Dubey powiedziała, iż wszystkie pięć szczepów IMD — A, B, C, Y i W-135 — ma tendencję do rozprzestrzeniania się w Kanadzie. W szczególności wariant W-135 spowodował hospitalizację wszystkich osób w Toronto, u których ostatnio wystąpił.

– Szczep ten nazywany jest szczepem hiperwirulentnym, co oznacza, iż ​​może wywołać poważną chorobę – powiedziała – Zarażenie następuje gwałtownie i gwałtownie postępuje.

Szczep W-135 stanowi zwykle 20 procent wszystkich przypadków w Toronto, ale według TPH w tym roku odsetek ten wzrósł do połowy.

Doktor Allison McGeer, specjalistka chorób zakaźnych w szpitalu Mount Sinai w Toronto, powiedziała, iż ​​wariant W-135 jest powszechnie spotykany w Arabii Saudyjskiej i co roku budzi zaniepokojenie wśród pracowników służby zdrowia przed pielgrzymką hadżdż (do Mekki) i po niej.

– Podczas pielgrzymki hadżdż tak wiele osób stoi w tłumie (blisko z innymi uczestnikami pielgrzymki) i mogą ulec zarażeniu, a szczepionki przeciwko meningokokom są stosunkowo drogie, dlatego w wielu krajach świata są poza ich zasięgiem wielu ludzi – powiedział McGeer.

Na zdjęciu – muzułmanie odprawiają poranną modlitwę Id al-Adha w świętym mieście Mekce w Arabii Saudyjskiej, pierwszego dnia święta kończącego pielgrzymkę hadżdż. Zdjęcie zrobione 16 czerwca 2024 roku. Szczep W-135 IMD jest powszechny w Arabii Saudyjskiej i można się nim zarazić podczas tłocznych wydarzeń, takich jak coroczna pielgrzymka hadżdż – twierdzi jeden z lekarzy chorób zakaźnych.

Torontońscy lekarze zachęcają osoby powracające z Arabii Saudyjskiej do zwracania uwagi na objawy IMD, takie jak gorączka i ból głowy, oraz – w ramach koniecznej ostrożności – do unikania dzielenia się jedzeniem i napojami.

Dubey powiedziała, iż osoba zarażona może być nosicielem bakterii przez tygodnie lub miesiące nic o tym nie wiedząc, bowiem ciężka choroba może nastąpić o wiele później.

Szczepionka dla szczepu B jest finansowana ze środków publicznych

Mieszkańcy Ontario w wieku od 18 do 38 lat, w tym nowoprzybyli, którzy nie otrzymali szczepionek przeciwko IWD w szkole, kwalifikują się do finansowanej ze środków publicznych szczepionki przeciw meningokokom , która chroni przed większością szczepów tej choroby.

– To nie jest takie proste, jak: »Po prostu zaszczep się w placówce służby zdrowia«” – powiedziała rodzinna lekarka z Toronto, dr Vivien Brown.

Zaleca, aby grupy wiekowe narażone na zachorowanie, zwłaszcza nastolatkowie rozpoczynający w tym roku studia, skonsultowały się z lekarzem, czy powinny otrzymać szczepionkę B.

– To właśnie młodzież kończąca szkołę średnią i rozpoczynająca studia na uniwersytecie, niestety, najczęściej jest ofiarą tej zabójczej choroby – stwierdziła.

Nowoprzybyli zachęcani do pobrania szczepionki

Miejska jednostka zdrowia publicznego zachęca również nowo przybyłych do szczepień, ponieważ w wielu ich krajach szczepionki przeciwko IMD nie są powszechne.

– W 2022 roku. w naszym mieście wybuchła epidemia meningokoków typu C, która atakowała dorosłe młode osoby, a większość z nich stanowili nowoprzybyli – powiedziała Dubey.

– Ci, którzy nie wiedzą, czy otrzymali którąś ze szczepionek przeciwko IMD, powinni na wszelki wypadek się zaszczepić – powiedziała dr Brown – Bezpieczniej jest przyjąć drugi zastrzyk, niż w ogóle go nie otrzymać.

Specjalista ds. chorób zakaźnych, dr Dick Zoutman, powiedział, iż niektórzy nowoprzybyli mogą nie wiedzieć, iż mogą otrzymać szczepionkę lub mogą być sceptyczni co do jej przyjęcia z braku zaufania lub dezinformacji.

– Kluczowym elementem jest zapewnienie jak największej ilości informacji odpowiednio opracowanych dla odbiorców – powiedział Zoutman.

Powiedział, iż ważne jest, aby kampanie informacyjne były prowadzone w języku ojczystym ludzi i promowały edukację w tym zakresie.

– Wiele osób ma poważne wątpliwości co do tego, co szczepionki mogą i czego nie mogą zrobić, a także jakie wiążą się z nimi zagrożenia – wskazał – Ogólnie rzecz biorąc, szczepionki uratowały ogromną liczbę ludzkich istnień.

Na podst. CBC News

Idź do oryginalnego materiału