Tomasz Jakubiak bardzo schudł. Fani pytali go o dietę
Tomasz Jakubiak, kucharz, autor książek kulinarnych i juror popularnego programu, w ostatnim czasie bardzo schudł. Fani dopytywali mężczyznę, czemu zawdzięcza taką metamorfozę. W komentarzach, w social mediach, pojawiały się sugestie związane ze stosowaniem przez Jakubiaka restrykcyjnej diety, a choćby przyjmowania popularnego leku na otyłość.
Do tej pory Tomasz Jakubiak nie odpowiadał na komentarze, lub odpowiadał na nie wymijająco i z poczuciem humoru.
Teraz jednak postanowił wyjawić, dlaczego schudł ponad 20 kilogramów.
Tomasz Jakubiak choruje na rzadki nowotwór
W szczerej rozmowie z Dorotą Wellman, w programie Dzień Dobry TVN, mężczyzna przyznał, iż wykryto u niego niezwykle rzadki i trudny do wyleczenia nowotwór. Reklama
Przyznał też, dlaczego tak długo milczał na temat swojej zmiany.
- Czułem, iż oszukuję. Nie mówiłem o tym ze względu na rodzinę. Nie mówiłem o tym, bo było mi wstyd, jak dziecku się przyznać do tego, iż jestem chory. Ale stwierdziłem, iż nie, muszę o tym powiedzieć - tłumaczył kucharz.
Choć Tomasz Jakubiak nie przyznał wprost, jaki nowotwór został u niego zdiagnozowany, zdradził, iż wystąpiły u niego zmiany w obrębie kręgosłupa oraz kości miednicy.
Kucharz początkowo przyznał, iż lekceważył objaw, jakim był silny ból brzucha. W przypadku kucharza - jak sam powiedział - takie rzeczy się zdarzają, a on sam do tej pory regularnie się badał.
Sytuacja zmieniła się, kiedy z powodu swoich dolegliwości mężczyzna trafił na SOR. Mimo licznych badań nie znaleziono przyczyny bólu, a on sam został wypisany do domu. Za namową swojej teściowej postanowił wykonać rezonans i wówczas pojawiła się diagnoza.
Do Tomasza Jakubiaka przyjechał zaprzyjaźniony lekarz i wyznał mu wprost: "Słuchaj, musimy porozmawiać, bo masz nowotwór. (...) Z rezonansu wyszło, iż masz bardzo mocno zjedzone kości miednicy, jakieś dwa kręgi w kręgosłupie i iż jest ciężka sytuacja"
Leczenie rzadkiego nowotworu
Młody kucharz w wywiadzie wyjawił, iż jest po chemioterapii i leczenie to zdało egzamin tylko do pewnego stopnia. Ponadto mężczyzna wymaga leczenia pozajelitowego, co dla kucharza jest dodatkowym ciosem. Jak przyznał, żywienie to ma zapewnić mu prawidłowe odżywienie organizmu w białka, by mógł zakwalifikować się do kolejnej operacji.
“Mam nadzieję, iż dalej będę was rozśmieszał z ekranów, będę się z wami dzielił kulinarnymi doświadczeniami i opowiadał o tym, jak bardzo kocham jedzenie, bo przecież to jest moja główna siła napędowa" - zwrócił się do swoich fanów kucharz.
W całym procesie leczenia Jakubiaka wspiera jego żona, Anastazja.
Nowotwory rzadkie - co się do nich zalicza?
Nie istnieje jedna definicja nowotworów rzadkich, jednak przyjmuje się, iż są to takie nowotwory, które występują rzadziej, niż 6 przypadków na 100 tys. osób (kwalifikacja według europejskich standardów).
Nowotwory rzadkie stanowią 22 proc. wszystkich nowotworów rozpoznawanych każdego roku w 27 krajach Unii Europejskiej. To oznacza, iż co roku notuje się ponad 500 tys. nowych zachorowań, a ponad 4 mln pacjentów żyje z takim rozpoznaniem.
Na liście nowotworów rzadkich znajduje się blisko 190 jednostek chorobowych.
Zalicza się do nich nowotwory szyi i głowy, np. nowotwór jamy nosowej i zatok, nosogardła. Do rzadkich nowotworów złośliwych zalicza się też: rak przysadki mózgowej, GIST (mięsak podścieliskowy przewodu pokarmowego).
Groźnymi nowotworami jest duża grupa mięsaków - osteogenny, chondrogenny, naczyniowy, mięsak tkanek miękkich macicy, serca, piersi.
W grupie rzadkich nowotworów znajdują też te hematoonkologiczne, takie jak: przewlekła białaczka mielomonocytowa, przewlekła białaczka szpikowa, atypowa przewlekła białaczka szpikowa BCR/ABL ujemna, chłoniak Hodgkina czy guzy komórek pomocniczych węzłów chłonnych.
Jak rozpoznać nowotwór? Diagnostyka
Komórki nowotworowe to komórki, które na skutek mutacji z prawidłowych, rozrastają się w patologiczne. Komórki nowotworowe rozrastają się nieustannie i bez kontroli, prowadząc do rozrostu guza. Sam proces kancerogenezy może trwać przez wiele miesięcy albo lat, nie dając objawów.
Inne objawy wspólne dla nowotworów, to:
osłabienie i przewlekłe zmęczenie, nagła utrata masy ciała, zlewne poty, występujące w nocy, nawracające bóle okolicy, w której dochodzi do rozrostu nowotworu, osłabienie odporności i częstsze infekcje.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, chorzy powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego i rozpocząć diagnostykę. Początkowo są to podstawowe badania krwi, a następnie diagnostyka obrazowa, uzależniona od lokalizacji dolegliwości. Do potwierdzenia obecności nowotworu wykorzystuje się badanie RTG, USG, rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową.
Dla powodzenia leczenia onkologicznego ważne jest, w jakim stadium został zdiagnozowany nowotwór. Im szybciej zostanie wykryty, tym większa przeżywalność chorego - dotyczy to każdego nowotworu.
CZYTAJ TAKŻE: