To otworzenie naszej bramy dla rynków Dalekiego Wschodu

sokolka-powiat.pl 2 lat temu

Największe we wschodniej Polsce wydarzenie poświęcone gospodarce, rozwojowi i kontraktom handlowym potrwa do jutra. Po raz pierwszy w jego historii wystawił się na nim również Powiat Sokólski. To także pierwsza jednostka samorządowa wystawiająca się na wydarzeniu. A wśród najważniejszych wystawców – wielu przedsiębiorców z naszego powiatu

– Udział w tym wydarzeniu to perspektywa otworzenie bram dla rynków Dalekiego Wschodu. Pokazanie tego, co mamy najlepsze, przez co jest to ogromna szansa, przede wszystkim dla rozwoju naszej gospodarki. To też zareklamowanie Podlasia – nie ma wątpliwości Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Sokólski, który dziś reprezentował nasz powiat na dwudniowym Podlaskim Forum Ekonomicznym, które zaczęło się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

To wydarzenie poświęcone jest współpracy z rynkami Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. I jest to bardzo ważne z punktu widzenia zarówno samorządów, jak i przedsiębiorców.

– Rynki Azji Południowo – Wschodniej i Azji Południowej są bardzo istotne, szczególnie dla naszego regionu. My tak naprawdę jesteśmy taką bramą, która łączy kraje Bliskiego Wschodu z Europą i z dalszymi rynkami. Dlatego też obecność tu naszych przedsiębiorców, szczególnie tych z powiatu sokólskiego, jest tak istotna. Mam nadzieję, iż wpłynie to na zawiązanie się relacji gospodarczych, biznesowych, pomiędzy poszczególnymi partnerami z Azji i z Polski. A szczególnie zależy nam na tym, jako Powiatowi Sokólskiemu, żeby były to relacje pomiędzy naszymi przedsiębiorcami a tymi z Azji – podkreśla Białomyzy.

Ta międzynarodowa konferencja poświęcona jest rozwojowi Polski Wschodniej oraz współpracy Gospodarczej z wybranym regionem świata. Bierze w niej udział blisko 1000 uczestników z 8 krajów, w tym po raz pierwszy w historii – z Azji. To właśnie głównie rynkom azjatyckim poświęcone jest tegoroczne spotkanie. Od dzisiejszego poranka do jutrzejszego popołudnia realizowane są panele, spotkania i dyskusje. Prezentowana jest oferta gospodarcza takich państw jak: Japonia, Korea Południowa, Malezja, Wietnam, Chiny i Tajlandia.

– Forum jest doskonałą okazją do poznania się, zawiązania bliskich relacji towarzyskich i biznesowych. Wierzymy, iż tegoroczne spotkanie będzie wyjątkowo owocne, konstruktywne i przyniesie odpowiedzi na wiele pytań w sprawie dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej globalnej gospodarki – mówił Marcin Tomkiel, moderator konferencji.

W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego wystąpił Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek.

– Po trzech latach nieobecności w Operze i Filharmonii Podlaskiej znowu odbywa się duża konferencja gospodarcza, ale w zmienionej formule. Tym razem stawiamy na umiędzynarodowienie województwa podlaskiego, mimo, iż sytuacja za wschodnią granicą Polski tego nie ułatwia. Lockdowny pandemiczne również temu nie sprzyjały. Jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż tylko kooperacja prowadzi do bogactwa regionu. W związku z tym jeden z bloków tematycznych poświęciliśmy współpracy gospodarczej z krajami azjatyckimi, które mogą posłużyć jako przykład szybkiej ścieżki rozwoju – wyjaśnia Łukaszewicz.

Wydarzenie składa się z czterech głównych bloków tematycznych: „Doing business with Asia”, „Bezpieczeństwo ekonomiczne”, „Gospodarka cyfrowa” i „Wyzwania gospodarcze”. W każdym bloku zaplanowano po cztery dyskusje. W sumie, z panelem otwierającym, odbyło się już 17 dyskusji panelowych, a kolejne przed nami.

Forum objęte zostało honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Organizatorem było Województwo Podlaskie, przy współorganizacji z Agencją Rozwoju Regionalnego Ares w Suwałkach.

Partnerem strategicznym był KGHM Polska Miedź.

Sylwia Matuk, Ewa Bochenko

Fot. Patrycja A. Zalewska

#SM#EB#PZ

Idź do oryginalnego materiału