To niewielkie uzdrowisko urzeka urokliwymi widokami i wodami. Kuracjusze i turyści są nim zachwyceni

g.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jacek Halicki / Wikimedia Commons (CC BY 3.0)


Polskie uzdrowiska przyciągają rzesze kuracjuszy i turystów, ale często wybierane są przy tym wciąż te same kierunki. Tymczasem warto wziąć pod uwagę mniej popularne opcje. Jedna z nich skrywa się na Dolnym Śląsku i zagwarantuje nam regenerację zdrowia w wyjątkowo spokojnej atmosferze.
W Polsce mamy aż 47 miejscowości uzdrowiskowych, przy czym najczęściej polecane są te najpopularniejsze: Ciechocinek, Krynica-Zdrój, Kołobrzeg czy Lądek-Zdrój. Choć są one niewątpliwie warte uwagi, to niektóre osoby mogą preferować bardziej ustronne zakątki. Jedno z nich to uzdrowisko Długopole-Zdrój, które jest zresztą ściśle związane z Lądkiem-Zdrój. Czemu więc powinniśmy rozważyć udanie się w tym pierwszym kierunku?


REKLAMA


Długopole-Zdrój: sanatorium. Tu na poprawę zdrowia wpływają nie tylko zabiegi lecznicze
Długopole-Zdrój to wieś uzdrowiskowa położona w województwie dolnośląskim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Jak podaje portal Polska.Travel, tutejsze cenne źródła zostały odkryte w zasadzie przypadkiem. W 1648 roku górnicy ze Złotego Stoku przebili szybikiem sklepienie korytarza zawalonej kopalni ałunu, aby odciągnąć dwutlenek węgla. Tym samym dostali się do wód uzdrowiskowych, które gwałtownie zyskały popularność wśród mieszkańców i nie tylko. Pierwszy zakład kąpielowy w Długopolu powstał w 1819 roku, a moment ten stał się początkiem rozwoju uzdrowiska. W 1966 roku Długopole-Zdrój połączono w jeden zespół administracyjno-organizacyjny z Lądkiem-Zdrojem i stan ten utrzymuje się do dzisiaj.
w tej chwili w Długopolu-Zdroju wody mineralne są pozyskiwane z trzech źródeł. Emilia i Kazimierz to szczawy słabo mineralizowane, radoczynne. Renata z kolei to szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa, żelazista, radoczynna. Tutejsze centrum zabiegowe stanowi Zakład Przyrodoleczniczy "Karol", którego początki sięgają 1850 roku. Istotnym punktem uzdrowiska jest oczywiście też Dom Zdrojowy, będący prawdopodobnie najlepiej rozpoznawalnym obiekt uzdrowiskowym miejscowości. Długopole-Zdrój skupia się na takich obszarach leczenie jak ortopedia, neurologia, reumatologia, kardiologia, laryngologia, pulmonologia, gastroenterologia, diabetologia, otyłość, nefrologia, urologia i hematologia, a także na chorobach wątroby i przewodu pokarmowego oraz układu krążenia. To jednak nie koniec zalet tego miejsca.
Długopole-Zdrój: atrakcje. Pobyt w dolnośląskiej wsi dostarczy też wrażeń turystom
Długopole-Zdrój to kierunek atrakcyjny nie tylko dla kuracjuszy. Spokojna atmosfera i możliwość aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu urzeknie każdego turystę poszukującego ucieczki od miejskiego zgiełku. Wieś leży w Kotlinie Kłodzkiej u podnóża Gór Bystrzyckich, więc otaczające krajobrazy są zachwycające. Portal dlugopolezdroj.pl zwraca uwagę na takie zabytki jak kościół św. Piotra i Pawła czy kościół św. Jerzego. Ciekawym miejscem jest też kawiarnia "Horus" utworzona w dawnym kościele ewangelickim. W niedalekiej odległości znajdują się również takie atrakcje jak Zamek Szczerba czy Solna Jama.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału