TK: Nowelizacja o ubezpieczeniach eksportowych niezgodna z konstytucją

termedia.pl 2 dni temu
Zdjęcie: 123RF


Przepisy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach eksportowych z lipca 2023 r. są niezgodne z konstytucją - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Decyzja TK ma związek z pracami legislacyjnymi dotyczącymi zawartych w noweli przepisów Prawa farmaceutycznego.



Wniosek w sprawie noweli do TK, w trybie kontroli następczej, skierował w październiku ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda. Skierowana do TK nowelizacja ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych rozszerzyła katalog ubezpieczeń, które oferuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Więcej podmiotów zostało też uprawnionych do korzystania z ubezpieczeń gwarantowanych.

Prezydent zgłosił wątpliwości dotyczące przepisów Prawa farmaceutycznego

Prezydent zgłosił wątpliwości dotyczące - zawartych w noweli - przepisów Prawa farmaceutycznego. Zgodnie z nimi aptekę może prowadzić tylko farmaceuta lub farmaceuci, a jeden podmiot może mieć najwyżej cztery apteki. Przepisy zaostrzyły kary finansowe za złamanie tych zasad – to od 50 tys. do 5 mln zł. Nowela dała też wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu prawo cofnięcia zezwolenia na prowadzenie ogólnodostępnej apteki podmiotowi, nad którym nastąpiło przejęcie kontroli wbrew zakazowi.

Wątpliwości prezydenta wzbudziły prace rządowe i legislacyjne, m.in. to, iż projekt nowelizacji opracowany został w Ministerstwie Rozwoju i Technologii i "na żadnym etapie prac rządowych nie zawierał regulacji prawnych, które w jakimkolwiek stopniu związane byłyby z materią regulowaną nowelizacją Prawa farmaceutycznego dokonaną w następstwie wniesienia poprawki do projektu ustawy podczas pierwszego czytania". Nie był w związku z tym przedmiotem konsultacji społecznych w tym zakresie.

Prezydent zauważył również, iż poprawki zgłoszone do projektu nowelizacji wykraczały poza zakres przedmiotowy poprawek, które mogą być wnoszone w czasie postępowania ustawodawczego w Sejmie. Chodzi o to, że zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne i związany z nimi przepis przejściowy nie były objęty treścią projektu ustawy. Nie były też związane z zakresem regulacji wskazanym przez projektodawcę w uzasadnieniu projektu ustawy i Ocenie Skutków Regulacji.

- Trybunał skoncentrował się przy rozpatrywaniu sprawy nad samym prawem do wnoszenia poprawek do projektu ustawy - powiedział uzasadniając wyrok sędzia TK Bartłomiej Sochański. - najważniejsze znaczenie z perspektywy niniejszej sprawy ma określenie dopuszczalnego zakresu przedmiotowego poprawki. Dokonując wykładni językowej poprawki, które polegają na uzupełnieniu tekstu ustawy o nowe elementy z samej swojej istoty powinny pozostawać w związku ze złożonym w Sejmie przez wnioskodawcę projektem - dodał.

Znowelizujmy ustawę refundacyjną – Przestańmy wydawać komunikaty, które mają naprawiać ustawę refundacyjną, bo to nie one powinny stawić prawo. Znowelizujmy ustawę – powiedział prezes Krajowych Producentów Leków Krzysztof Kopeć podczas konferencji Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy 2024.
Idź do oryginalnego materiału